4-1 مقدمه18
4-2 معرفي روش مورد استفاده20
4-3 تشخيص و تعيين هويت فرکانس راديو (RFID):21
4-5 مکان يابي طرح و نقشه23
4-6 ذخيره سازي و تجزيه و تحليل داده ها24
4-7 تجسم فکري25
4-8 تشکيلات اقتصادي و تجاري26
4-9 تسهيلات زندگي مثل آب، برق و. ..27
4-10 موبايل28
فصل 5: ارزيابي روش، فن، طرح پيشنهادي 32
5-1 مقدمه33
5-1-1 چهارچوب محسباتي توده ي Aneka33
5-2 تجزيه و تحليل داده ي سنسور IOT (Saas) با استفاده از Aneka و مايکروسافت Azure35
5-3 چالش هاي باز شده و دستورالعمل هاي آينده38
5-4 ساختار40
5-5 درک بهره وري انرژي40
5-6 سياست و شبکه هاي قابل برنامه نويسي مجدد مطمئن41
5-7 کيفيت خدمات42
5-8 پروتکل جديد42
5-9 درک مشارکتي43
5-10 استخراج معدن داده44
5-11GIS مستقر بر تجسم فکري44
5-12 توده ي محاسباتي45
5-13 فعاليت هاي بين المللي46
فصل 6: نتيجه گيري و کارهاي آينده 48
6-1 نتيجه گيري49
6-2 کارهاي آينده49
6-2-1 اينترنت اشياء آتي49
6-2-2 نمونه اي از امکانات آينده شرکت هاي موفق در بازار تکنولوژي50

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

6-2-2-1 Google Brilloسيستم عاملي براي اينترنت اشيا50
6-2-2-2 برنامه ريزي گوگل براي معرفي سيستم عامل مخصوص اينترنت اشيا50
6-2-2-3 هوآوي به زودي پلتفرم LiteOS براي اينترنت اشيا را با حجم ?? کيلوبايت معرفي مي کند51
6-2-2-4پلتفرم Artik از سامسونگ تلاش مي کند تا اينترنت اشيا را هر چه زودتر فراگير کند52
مراجع53
فهرست شکلها
عنوان شماره صفحه
شکل(4-1) شماتيک اينترنت اشياء و کاربران نهايي و کابرد آن در مناطق بر اساس داده ها19
شکل (4-2) چرخه ي Gartner 2012Hype تکنولوژي هاي پديدار شده. منبع: گارتنر Inc (10) o شبکه هاي سنسور بي سيم اينترنت اشياء محاسبات همه جا گير.20
شکل (4-3) گرايشهاي جست و جوي گوگل از سال 2004 براي اصطلاحات اينترنت اشياء، شبکه هاي سنسور بي سيم و محاسبات همه جا گير.21
شکل (4-4) چهارچوب مفهومي IOT با توده ي محاسباتي در مرکز30
شکل (4-5) مدل فعل و انفعال به هم پيوسته ي بين نگهدارنده هاي مختلف در چهارچوب مرکزي تودهي IOT.31
شکل (5-1) نگاهي کلي به Aneka درون ساختار اينترنت اشياء (Task-Thread-MapReduce) مدل هاي برنامه نويسي چندگانه33
(5-2) طرح کلي فعل و انفعال Aneka / Azure براي کاربرد تجزيه و تحليل اطلاعات. 36
(5-3) نمودار مفهومي سيستم. 36
(5-4) بررسي اجمالي Aneka در معماري اينترنت اشياء39
فصل 1
مقدمه
1-1 شرح مساله
وقتي صحبت از اتصال به ميان مي‌آيد، بيشتر ما به رايانه، تبلت و گوشي هوشمند فکر مي‌کنيم اما اينترنت اشيا جهاني را توصيف مي‌کند که در آن همه چيز به صورت هوشمند به يکديگر متصل مي‌شوند و با هم ارتباط برقرار مي‌کنند. به عبارت ديگر با اينترنت اشيا جهان فيزيکي به يک سيستم اطلاعاتي بزرگ تبديل مي‌شود.
اينترنت اشيا به اشيايي با هويت خاص و بازنمايي مجازي آنها در يک ساختار اينترنتي اطلاق مي‌شود. اين مفهوم در ابتدا از طريق پروژه‌هاي MIT و نشريات تحليلي فراگير شد. تشخيص اشيا معمولا به وسيله فرکانس راديويي (RFID) پيش‌شرطي براي اينترنت اشيا تلقي مي‌شود. اگر همه اشياي مردم در زندگي روزمره خود به ابزارهاي شناسايي مجهز شوند مي‌توان آنها را با کمک رايانه‌ها مديريت و کنترل کرد. با برخي فناوري‌هاي ديگر هم مثل بارکدها، کدهاي QR، سيستم NFC و digital watermarking مي‌توان اشيا را برچسب‌گذاري کرد. تجهيز همه اشيا در جهان با ابزارهاي هويتي کوچک مي‌تواند زندگي روزمره را دگرگون کند. براي مثال، هيچ کسب و کاري ديگر ناگهان با موجودي صفر از محصولي مواجه نمي‌شود يا هيچ محصول ناقصي ديگر توليد نمي‌شود زيرا دست‌اندرکاران مي‌توانند موجودي مواد مصرفي و محصولات لازم خود را از قبل هوشمندانه مديريت کنند.
اينترنت اشيا (IOT) بسياري از اهدافي که توسط ما احاطه شده است روي شبکه ها در يک شکل يا شکل ديگري خواهد بود. فرکانس تشخيص راديو (RFID) و تکنولوژي هاي شبکه هاي حسگر براي مواجه شدن با اين چالش جديد افزايش يافته اند. آنهم در سيستم هاي اطلاعاتي و ارتباطي که به طور نامعلوم و غيرمرئي در محيط اطراف ما قرار گرفته اند. اين نتايج در نسل مقدار عظيمي از اطلاعات که بايد به طور يکپارچه، کارآمد ذخيره و پردازش شوند و به راحتي در شکل قابل تفسير ارائه شوند. اين مدل شامل خدماتي است که در روش شبيه به اجراهاي سنتي اجرا و تحويل داده شده اند. محاسبات انبوه مي تواننديک زيرسازي مجازي براي آن محاسبات برنامه اي سودمند که ابزارهاي بازبيني، دستگاههاي ذخيره سازي، ابزارهاي تجزيه و تحليل و پايگاه هاي تجسم فکري و ايستگاه هاي پردازشگر هدف گيري کامل شده را تأمين کند. محاسبات انبوه پيشنهاد شده، خدمات پيوسته تأمين ذخيره براي بنگاه ها و تجارتها و کاربران براي دسترسي برنامه هاي کاربردي روي درخواست ها در هر مکان را فراهم کرده است. اتصال هوشمند با شبکه هاي موجود و محاسبه هاي آگاه سابق، با استفاده از شبکه هاي منبع يک بخش لازم اجرا و ضروري از IOT است. با رشد حضور Wi-Fi و دسترسي هاي اينترنت بي سيم (وايرلس) 4G-LTE انقلاب به سمت اطلاعات همه گير و شبکه هاي ارتباطي در حال حاضر آشکار و مشهود است. اگرچه براي تصور اينترنت اشياء که به طور موفقيت آميزي پديدار شده است. محاسبه ي نمونه ها نيازمند رفتن به آنسوي محاسبات سناريوهاي تغييرپذير سنتي است که از سبک هاي و تلفن هاي هوشمند استفاده مي کند و اتصال هر روزه ي اهداف موجود را بيرون مي دهد و يک هوش را درون محيط ما تعبيه مي کنند.
فرآيند ارسال داده‌ها در فناوري اينترنت اشياء نيازي به تعامل “انسان با انسان” يا “انسان با رايانه” نخواهد داشت و داده‌ها به صورت اتوماتيک و بر اساس تنظيمات انجام شده و در زمان‌هاي مشخص (معمولاً به‌صورت دائم و لحظه‌اي) ارسال مي‌گردند. ظهور پديده‌ي اينترنت اشياء يکي از هزاران نتيجه‌ي گسترش اينترنت و البته توسعه‌ي فناوري‌هاي بيسيم1 و سامانه‌هاي ميکرو-الکترومکانيکي2 است. به‌دليل قابليت‌هاي فراواني که در تعاملات “ماشين با ماشين” در فناوري اينترنت اشياء موجود است، اين پديده تا به امروز در بخش‌هاي‌ صنعت (به خصوص در انواع کارخانجات توليدي)، انرژي و گاز کاربرد فراواني داشته‌است. ساير محصولات هوشمند، محصولاتي که قابليت‌ برقراري ارتباط “ماشين با ماشين” را دارند، از قبيل ليبل‌هاي هوشمند، کنتورهاي هوشمند نيز از فناوري اينترنت اشياء سود مي‌برند.
با اين‌‎که فعاليت در حوزه‌ي فناوري اينترنت اشياء از اوايل دهه ?? ميلادي آغاز شد، اما اصطلاح “اينترنت اشياء” را کوين اشتون در سال ???? ارائه کرد. جالب است بدانيد يکي از توسعه‌دهندگان فناوري اينترنت اشياء محقق و پژوهشگري ايراني به نام رضا راجي است. آقاي راجي يک کارآفرين سريالي، مشاور شرکت‌هاي نام‌دار و دانش‌آموخته‌ي مهندسي الکترونيک است و در منطقه‌ي خليج سان‌فرانسيسکوي ايالات متحده سکونت دارد.
اگر به فن‌آوري اينترنت اشياء علاقمنديد، براي اطلاعات بيشتر اين ارائه‌ي جذاب دکتر جان بارت در يکي از سلسله برنامه‌هاي Ted را تماشا کنيد.
فناوري اينترنت اشيا نقش بسيار مهمي در دنياي کارآفرينان بازي مي‌کند. کسب و کارهاي متعددي بر محور اين فناوري راه‌اندازي شده‌اند، در حالي‌که اين مفهوم و اين فناوري در ابتداي راه خود قرار دارد و هر روز بيش از پيش تغييرات و تحولات جديدي در آن رخ مي‌دهد. استفاده از اين فناوري براي کارآفرينان و محققين خلاق ايراني يک فرصت گران‌بها به شمار مي‌رود که مي‌تواند به بهبود فضاي کسب و کار و اشتغال‌زايي در کشور کمک شاياني مب کند.
در ادامه بحث اينترنت اشياء، خواندن مقاله‌ي “چگونه اينترنت اشياء مدل‌هاي کسب و کار را تغيير مي‌دهد” را پيشنهاد مي‌دهم. اين مقاله‌‌ي خواندني، که اخيراً در وبلاگ مجله کسب و کار هاروارد منتشر شده است، تغييرات شکل گرفته در مدل‌هاي کسب و کار جديد و تفاوت کالاها و خدمات مدرن با محصولات سنتي را توضيح مي‌دهد.

1-2 انگيزه هاي پژوهش
اخيراً 9 بيليون ابزار به هم وصل شده وجود دارد و انتظار مي رود که در سال 2020 به 24 بيليون ابزار نيز برسد. بر طبق GSMA اين مقدار به 3/1 تريليون دلار فرصت بازده و منافع سود سهام براي اپراتور هاي شبکه موبايل (سيار) به تنهايي براي بخشهاي عمودي مثل سلامتي، صنعت اتومبيل، تسهيلات زندگي مثل آب و مصرف الکترونيک در نظر گرفته شده است. يک طرح کلي از اهداف اتصالات داخلي در شکل (1) شرح داده شده است. جائيکه کاربرد حوزه هاي انتخاب شده براساس مقياس تأثير اطلاعات حاصل شده است. کاربران از خود تا سازمان هاي سطوح ملي که طبقه بندي موضوعات گسترده را برعهده دارند در نظر گرفته شده اند. اين مقاله نشان مي دهد که گرايش هاي اخير در تحقيقات IOT توسط کاربردها و نياز براي همگرايي در چندين تکنولوژي ميان رشته اي (مربوط به رشته هاي مختلف علمي) به جلو رانده شده است. به خصوص در بخش 2 يک تصور کلي از IOT و تکنولوژي هايي به دنبال آن دست خواهند يافت آنهم توسط بعضي از تعاريف معمول در حوزه هايي که در امتداد بعضي از گرايش ها و طبقه بندي هاي IOT در بخش 3 هستند را نمايش خواهيم داد. ما درباره ي چندين حوزه ي کاربرد IOT با يک نگرش جديد در تعريف آنها در بخش 3 هستند را نمايش خواهيم داد. ما درباره ي چندين حوزه ي کاربرد IOT با يک نگرش جديد در تعريف آنها در بخش 4 و 5 که تأمين کننده ي تصور مرکزي و انبوه IOT ما مي شوند را مورد بحث قرار داده ايم.
اينترنتِ اشياء مفهومي جديد در دنياي فناوري و ارتباطات است که به طور خلاصه “اينترنت اشياء” فناوري مدرني است که در آن براي هر موجودي (انسان، حيوان و يا اشياء) قابليت ارسال داده از طريق شبکه‌هاي ارتباطي، اعم از اينترنت يا اينترانت، فراهم مي‌گردد.
اينترنت اشياء3: (يا IOT به اختصار)
به طور کلي اشاره دارد به بسياري از اشيا و وسايل محيط پيرامون‌مان که به شبکه اينترنت متصل شده و بتوان توسط اپليکيشن‌هاي موجود در تلفن‌هاي هوشمند و تبلت کنترل و مديريت شوند.
1-3 اهداف پژوهش
ابزارهاي تجزيه و تحليل در اينترنت اشياء که هدفي براي واحد کنترل داخلي و رفتار هوشمند. با اين سه زمينه ي اساسي در مکان، اتصال هوشمند و محاسبه ي آگاهانه ي متني انجام پذيرد. اگرچه در دهه ي گذشته تعريف بيشتر شامل پوشش دادن حيطه وسيعي از کاربردها مانند بهداشت، تسهيلات زندگي مانند آب، حمل و نقل و غيره است.[2] اگرچه تعريف اشياء تغيير کرده است به عنوان تکنولوژي نمويافته، که هدف اصلي اش ساخت يک کامپيوتر دريافت کننده اطلاعات بدون کمک و دخالت انساني که به همان صورت باقي مي ماند. قيمت اصلي سير تکاملي در اينترنت اخير درون شبکه ي با موضوعات به هم پيوسته و اهداف مشترک هستند که نه تنها محصول اطلاعات محيطي (دريافت شده، مشاهدات) هستند و با جهان فيزيکي بر هم کنش دارند (تحريک، فرمان، کنترل) بلکه هم چنين از استانداردهاي اينترنت موجود براي تأمين خدمات براي انتقال، تجزيه و احليل، کاربردها و ارتباطات اطلاعاتي استفاده مي کنند. بوسيله ي رواج و پخش وسايل فراهم شده براي باز کردن و گشودن تکنووژي بي سيم (وايرلس) مانند بلوتوث (تشخيص فرکانس راديو) RFID، Wi-Fi و سرويس هاي اطلاعات تلفني مانند سنسورهاي تعبيه شده و گره هاي فعال کننده، IOT گامي فراتر از صفوليت خود راگذاشته است و روي حاشيه ي انتقال اينترنت ايستاي اخير به درون اينترنت کامل و يکپارچه شده ي آينده است [3]انقلاب اينترنت منجر به اتصال مياني بين مردم در يک شيوه ومقياس بي نظير مي شود. انقلاب بعدي اتصال مياني بين اهداف و موضوعات براي خلق يک محيط هوشمند است. تنها در سال 2011 تعداد ابزارهاي متصل شده ي مياني روي سياره از تعداد واقعي افراد پيشي گرفته است.
فصل 2
تعاريف و مفاهيم مبنايي
2-1 مقدمه
اينترنتِ اشياء مفهومي جديد در دنياي فناوري و ارتباطات است. به صورت خلاصه “اينترنت اشياء” فناوري مدرني است که در آن براي هر موجودي (انسان، حيوان و يا اشياء) قابليت ارسال داده از طريق شبکه‌هاي ارتباطي، اعم از اينترنت يا اينترانت، فراهم مي‌گردد.?
چگونه؟فرآيند ارسال داده‌ها در فناوري اينترنت اشياء بدين ترتيب است که به سوژه‌ي مورد نظر يک شناسه‌ي يکتا و يک پروتکل اينترنتي (IP) تعلق مي‌گيرد که داده‌هاي لازم را براي پايگاه داده‌‌ي مربوطه ارسال مي‌کند. داده‌هايي که توسط ابزارهاي مختلف از قبيل گوشي‌هاي تلفن همراه و انواع رايانه‌ها و تبلت‌ها قابل مشاهده خواهند بود.
اين داده‌ها به چه کار مي‌آيد؟ چرا اينترنت اشياء؟!روزگاري جورج اورول نوشت آن‌که گذشته را کنترل مي‌کند، آينده را کنترل خواهد کرد. دنياي مدرن و فناوري ارتباطات نشان داده‌است که در دنياي کسب و کار “آن‌هايي که به داده‌ها و اطلاعات بيشتر و بهتري دسترسي دارند آينده را کنترل خواهند کرد”؛ داشتن اطلاعات در دنياي جديد حکم سقوط سيب در روزگار نيوتون را دارد! اطلاعات به‌روز و مفيد آن‌گاه که در زمان مناسب در اختيار اهل فن قرار گيرد، منجر به توليد محصولات و خدماتي مي‌شود که زندگي بشر را هر روز بيش از پيش آسان و آسوده مي‌کند؛ آسان و آسوده، با همه‌ي پيچيدگي‌ها و مصائب جهان امروز.
2-2 تمام چيزهايي که بايد در مورد اينترنت اشياء (Internet of Things) بدانيد
همه دستگاه‌هاي يادشده در دسته‌اي به نام اينترنت اشيا يا به طور مخفف قرار مي‌گيرند. در سطح پايه‌اي آن، اينترنت اشيا درواقع به ارتباط اشياي مختلف از طريق اينترنت و برقراري ارتباط با يکديگر مي‌پردازد تا هدف آن يعني فراهم‌کردن تجربه کاراتر و هوشمند‌تر محقق شود. همانند ديگر تکنولوژي‌هاي جديد، نيز مي‌تواند در ابتدا مفهومي سردرگم‌کننده به نظر برسد. اين واژه به‌ويژه هنگامي که صحبت از استانداردهاي مختلف و همچنين ايمني و امنيت آن مي‌شود مي‌تواند مفاهيم جديد و ويژه‌اي پيداکند.
2-3 اينترنت اشيا چه معنايي دارد؟
طراحي دستگاه‌هاي مختلف با امکان برقراري ارتباط بي‌سيم به منظور رهگيري و کنترل از طريق اينترنت و يا حتي يک برنامه ساده مخصوص گوشي‌هاي هوشمند، اصطلاح اينترنت اشيا را توصيف مي‌کند.
اشياء موجود در اين دسته مي‌توانند از چراغ‌هاي روشنايي تا لوازم خانگي (مانند چاي‌ساز، ماشين ظرفشويي) و يا حتي خودروي شما باشند. اينترنت اشيا در صنعت پزشکي، سلامتي و حتي سيستم‌حمل‌و‌نقل عمومي نيز کاربرد دارد.
2-4 تعاريف:
همانطور که توسط (8) Atzori مشخص شده است، اينترنت اشياء مي تواند: اينترنت جهت دار (ميان افزار)، اشياء جهت دار (سنسورها) و معناي جهت دار (دانش) باشد..
اگرچه اين نوع از شرح مورد نياز است آنهم به علت طبيعت ميان رشته اي موضوع و مفيد بودن IOT که مي تواند تنها در يک حيطه ي کاربردي رها شود آنهم جائيکه سه مثال و نمونه يکديگررا قطع مي کنند و محل تقاطع آنها. گروه RFID اينترنت اشياء را به صورت زير تعريف مي کنند: شبکه ي جهاني اهدافي که اتصال مياني دارند و به طور منحصر به فرد نشاني پذيرند آنهم براساس پروتکل هاي ارتباطي استاندارد.
2-5 پروژه هاي تحقيقاتي اروپايي cluster روي اينترنت اشياء
اشياء، شرکت کنندگان فعال در تجارت، اطلاعات و فرآيندهاي اجتماعي هستند که آنها را قادر به فعل و انفعال و برقراري ارتباط در ميان خودشان و محيط توسط تبادل داده ها و اطلاعات درک شده درباره ي محيط مي سازد در حاليکه نشان دادن واکنش به صورت خودگردان براي حقايق دنياي فيزيکي و واقعي و تحت تأثير قرار دادن آن توسط انجام فرايندهايي است که داراي اقدامات محرک براي خلق خدمات با يا بدون مداخله ي مستقيم انساني هستند. بر طبق Forrester (9) يک محيط هوشمند – از تکنولوژي هاي ارتباطات و اطلاعات براي ساخت اجزاء و خدمات زيرساز حساس يک مديريت حکومت شهري، تحصيلات، بهداشت و درمان، امنيت عمومي، درائي واقعي، حمل و نقل و تسهيلات زندگي مثل برق و آب، آگاهتر، متقابل تر و کارآمدتر استفاده مي کنند در تعريف ما، ما محوريت را بيشتر روي کاربران قرار داديم و آنرا به هيچ پروتکل ارتباطي محدود نکرديم. اين موضوع اجازه‌ي کاربرد هاي طولاني مدت براي بهبود و گسترش استفاده از پروتکل هاي جديدترين تکنولوژي در دسترس در هر نقطه داده شده در زمان را مي دهد. تعريف ما از اينترنت اشياء در محيط هاي هوشمند اين است. اتصالات مياني ابزارهاي عامل و حس گر تأمين کننده توانايي براي تقسيم اطلاعات در عرض خط مشي ها از طريق يک چهارچوب يکي شده و بهبود تصور يک عمل کننده ي معمولي براي قادر ساختن کاربردهاي ابتکاري است. اين توسط حسگرهاي همه جا گير يکپارچه، تجزيه و تحليل داده ها و ارائه ي اطلاعات با محاسبات انبوه به عنوان چهارچوب متحد شده به دست مي آيد.
گرايشها: اينترنت اشياءبه عنوان يکي از تکنولوژي هاي پديدار شده در IT تعيين هويت شده است همانطور که در چرخه HypeIT، Gartner نوشته شده است. (شکل 2 را ببينيد). يک چرخه ي Hype (10) راهي براي نشان دادن امر فوق العاده و غيرمنتظره، پذيرش، رشد و تأثير روي کاربردهاي خاص تکنولوژي هاست. مي توان پيش بيني کرد IOT بين 5 تا 10 سال براي پذيرش بازار زمان مي برد. مشهوريت مثال هاي مختلف با زمان تغيير مي کندو معروفيت جستجوي وب توسط جستجوي گوگل که در طي 10 سال گذشته براي اصطلاحات اينرنت اشيا، شبکه هاي سنسور بي سيم و محاسبات همه جا گير نشان داده شده در شکل [11][3] اندازه گيري مي شود. هم چنين مي توان ديد که از آنجائيکه IOT به درون زندگي آمده است حجم جستجوها دائماً در حال افزايش است آنهم با کاهش گرايش و تمايل به سمت شبکه هاي سنسور بي سيم. همانطور که قبلاً جستجوي گوگل پيش بيني کرده بود (خط نقطه چين در شکل 3) اين گرايش احتمالاً ادامه پيدا مي کند تا ديگر تکنولوژي ها را قادر به همگرايي براي تشکيل يک اينترنت اشياء اصلي مي کند.
فصل 3
مروري بر کارهاي مرتبط
3-1 مقدمه
تلاش هاي انجام شده توسط محققان براي خلق يک واسط بين انساني اط طريق تکنولوژي در اواخر 1980 در خلق نظم و ترتيب محاسبات موجود در همه جا که هدف ان قرار دادن تکنولوژي در پيش زمينه ي زندکي روزمره است، نتيجه گيري شده است. امروزه ما در عصر post-pc هستيم جائيکه تلفنهاي هوشمند و ديگر ابزارهاي به کار برده شده در حال تغيير محيط اطراف ما از طريق ساخت محاوره اي تر ان و هم چنين آموزنده تر آن هستند. Mark weiser جد محاسبات موجود در همه جا (ubicomp) يک محيط هوشمند [4]را تحت عنوان “جهان فيزيکي اي که به طور غني و نامعلوم با سنسورها، عامل ها، نمايشگرها و عنصار محاسباتي در هم بافته شده اند و به طور يکپارچه در اهداف روزانه ي زندگي ما جا گرفته است و از طريق يک شبکه ي به هم پيوسته به يکديگر متصل شده اند” را تعريف مي کند. خلق اينترنت به عنوان بهترين مرحله به سمت دريافت تصور ubicomp که توانسته است ابزارهاي فردي را براي برقراري ارتباط با هر وسيله ي ديگري در جهان را ممکن سازد علامتگذاري شده است.
3-2 اينترنت اشيا چگونه باعث تسهيل در انجام امور مي‌شود؟
يکي از بهترين نمونه‌هاي موجود از بکارگيري اينترنت اشيا را مي‌توان در ترموستات Nest مشاهده کرد. اين ترموستات مرتبط با واي‌فاي به شما اين امکان را خواهد داد تا از طريق گوشي هوشمند خود به کنترل دماي محيط بپردازيد. اين برنامه به طور هوشمندانه‌اي مي‌تواند الگوهاي مورد نظر شما را فراگرفته و برنامه‌اي براي تغيير دما در ساعاتي مشخص ايجاد کند.
با استفاده از اين قابليت مي‌توانيد در ميزان توان مصرفي صرفه‌جويي و حتي در صورت فراموشي، از محل کار، سيستم تهويه منزل خود را خاموش کنيد Nest مي‌تواند الگوها و عادات شما (مثلا کم‌کردن دما درهنگام رفتن به تختواب) را فراگرفته و به طور خودکار در زمان تعيين شده آن‌ها را اعمال کند.
شرکت Smart Things که توسط سامسونگ خريداري شده نيز سنسورهاي مختلفي را براي ايجاد خانه هوشمند در اختيار ما قرار مي‌دهد. با استفاده از اين سنسورها مي‌توانيد متوجه شويم چه شخصي وارد منزل شما شده و يا از آن خارج مي‌شود و حتي در صورت چکه‌کردن آب نيز گزارشي مربوط به نشتي سيستم آب دريافت کنيم.
با گسترش و ارتقاي ابزارهاي موجود در اين اکوسيستم، به عنوان مثال دستبند هوشمند مخصوص فعاليت‌هاي بدني مامي‌تواند به محض خوابيدن ، تلويزيون و چراغ‌ها را خاموش کند و يا حتي پيش از سوارشدن بر خودرو در زماني مشخص، بهترين مسير براي رسيدن به مقصد توسط خودرو انتخاب و در صورت ديررسيدن به محل قرار، پيامکي به شخص مقابل ارسال شود.
در مقياس کلان از اين سيستم مي‌توان در جهت بهبود فعاليت‌هاي شهري مانند شمارش تعداد فضاهاي خالي موجود در پارکينگ‌ها و يا بررسي کيفيت آب و هواي شهرها و وضعيت ترافيکي نيز بهره برد.
3-3 اينترنت اشيا چگونه کار مي‌کند؟
سعي مي‌کنيم تا حد امکان از ايراد مباحث تخصصي خودداري کنيم. بستر اينترنت اشيا بر امواج راديويي بي‌سيمي قرارداده شده که به دستگاه‌هاي مختلف اين امکان را مي دهند تا از طريق اينترنت با يک‌ديگر به برقراري ارتباط بپردازند. اين بستر شامل استانداردهايي مانند واي‌فاي، بلوتوث کم‌مصرف، NFC، RFID و استانداردهايي مانندZigBee,Z-Wave و ?LoWPLAN است که شايد تاکنون اسم آن‌ها را هم نشنيده باشيد.
پس از اين لايه، سنسورهاي حرکتي، قفل درب‌ها و يا حتي چراغ‌هاي روشنايي قراردارند. در برخي موارد ممکن است از يک هاب مرکزي در جهت ايجاد بستر براي برقراري ارتباط ميان دستگاه‌هاي مختلف بهره‌گرفته شود. نهايتا سرويس‌هاي ابري لايه نهايي را تشکيل مي‌دهند که امکان دريافت، تحليل و بررسي داده‌هاي مختلف را فراهم تا فرد استفاده کننده بتواند کنترل کاملي بر روي رويه‌هاي مختلف داشته باشد.
3-4 چه شرکت‌هايي بر روي اين تکنولوژي کار مي‌کنند؟
نام‌هاي بزرگي مانند سامسونگ، ال‌جي، اپل، گوگل و فيليپس در حال حاضر بر روي دستگاه‌هاي متصل به هم کار مي‌کنند و شرکت‌هاي کوچک بي‌شماري نيز به تحقيقات در اين زمينه مشغولند. براساس تحقيقات انجام شده انتظار مي‌رود ?.? ميليارد دستگاه مرتبط با هم در سال جاري مورد استفاده قرارگيرند و اين رقم تا سال ???? به ?? ميليارد برسد.


پاسخ دهید