استعمال دخانیات | موجب حملات حاد قلبی می‌شود | ترک اعتیاد

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

یه فوق تخصص آنژیوپلاستی گفت: مصرف دخانیات نقش برجسته ای در بسته شدن عروق و بروز حملات زیاد قلبی داره.

دکتر سید امیر کسائی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه دخانیات موجب چسبندگی و غلظت خون می شه، اعلام کرد: دخانیات باعث تشکیل، فعال شدن و شکافته شدن تنگیای عروق که پر از چربی هستن، می شه.

: اینجوری آزاد شدن چربیا در جریان خون موجب اضافه شدن لخته خون به مولکولای چربی و تشکیل لخته در محلای نابجا و به دنبال اون انسداد رگ ها و به دنبال این، بروز حملات زیاد قلبی می شه.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، مصرف غذاهای شامل کلسترول و اسید چرب بالا رو در بروز مریضیای قلبی عروقی مؤثر آزمایش کرد و اعلام کرد: کلا کلسترول و اسیدهای چرب اشباع شده به دلیل رسوب در جداره رگها، خطر دچار شدن به مریضیای قلبی عروقی رو خیلی زیاد می کنن.

کسائی با یادآوری اینکه کلیه غذاهای طبخ شده با روغنای حیوونی و اشباع شده واسه سلامت قلب و عروق ضرر دارن، گفت: علاوه بر فست فودها، حتی غذاهای طبیعی و خونگی هم در صورت طبخ با چربی فراوون و سنگین، می تونن سلامت قلب و عروق رو تهدید کنن.

ایشون با بیان اینکه سن دچار شدن مریضیای قلبی و عروقی کم شده، گفت: با تغییر سبک زندگی در جوامع، به صورت میانگین بیماریای قلبی و عروقی در جوامع صنعتی و در سنین پائین تر و با شدت بیشتری بروز می کنه.

این دکتر متخصص قلب و عروق اضافه کرد: با تغییر اخلاق در جوامع و روند صنعتی شدن زندگی افراد، به دنبال به کار گیری ماشین آلات و تکنولوژی و کاهش جنب و جوش و فعالیتای فیزیکی، افزایش هیجانات روحی و فعالیتای پر استرس به مرور سن  بروز  بیشتر  مریضیا از جمله مریضیای قلبی و عروقی در حال کاهشه.

کسائی با تأکید بر اینکه هیچ منبع علمی مصرف مشروبات الکلی رو پیشنهاد نمی کنه، گفت: با اینکه مصرف متوسط الکل از فعال شدن تنگیای عروق جلوگیری می کنه، اما کلا مضرات اون طبق تأکیدات علمی و شرعی بسیار بالاتره و مشکلات زیادی رو واسه مصرف کنندگان به بار می آورد.

ایشون تنظیم سبک زندگی با معیارهای طبیعی رو در جلوگیری از بروز مریضیا مؤثر دونست و گفت: به کار گیری غذاهای سالم، طبیعی و کم چرب، مصرف دائمی و همیشگی میوه و سبزی تازه، دوری از مصرف دخانیات، افزایش جنب و جوش و فعالیتای فیزیکی و هم اینکه کاهش سطح استرس و تنشای روانی در زندگی روزمره از بروز خیلی از مریضیا از جمله مریضیای قلبی و عروقی جلوگیری می کنه.
سلامت نیوز