استعداد های سالمندان را شکوفا کنید | سالمندان

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

چیجوری استعداد سالمندان رو در دوران سالمندی شکوفا کنیم ؟

“یکی از دلایل شکوفایی قدرت ذهنی از این جهت می تونه باشه که اونا دیگری معتقد و وابسته به نیازها و مطالبات سخت دوران میان سالی نیستن. در این سنین آزادیا و فراغتایی هست که باید در راهی به کار انداخته شه.”

 

به گزارش تالاب تحقیقات هم اینکه نشون دادن وقتی که شخص سالخورده راه خود رو در راه به کار گیری استعدادها و خلاقیت پیدا می کنه، معمولاً در مقابل مشکلاتی مثل کاهش سلامتی، مشکلات مادی و یا افسردگی مقاومت بهتری از خود نشون میده.

 

وقتی آدما به دهه پنجاه سالگی پا می ذارن، واقعا به مرحله ای رسیدن که آمادگی رشد و جهش خوبی هم جهت با تعالی فردی و اجتماعی داردند. این دوره رو دوره “آزمایش دوباره” نامگذاری کردن به خاطر این که در این برهه از عمر، آدم زندگی گذشته اش رو بررسی می کنه و اهداف تازه ای واسه بقیه عمر در سر می پروراند و جرأت کسب پیروزیا و موفقیتای تازه رو به خود میده که نتیجه اون خلاقیت هر چی بیشتره.

 

این نوع خلاقیت که میانگین سنی اون ۷۴ سالگیه، نوع خاصی از خلاقیته که تا قبل از ۵۰ یا ۶۰ سالگی در آدما به ظهور نمی رسه. کوهن این پدیده رو “آزاد سازی” می نامد.

 

از نمونه های روشن اینتحقیقات “نات لاروویک” است که در سراسر زندگی، سر و کارش با قطعه کردن مرغ و بیرون ریختن دل و جگر و سنگدان اون بود. تازه در ۷۷ سالگی بود که با استعداد هنری خود آشنا شد. اون در شمال شهر فیلادلفیا زندگی می کرد.

 

الان، سه شنبه شبا می تونین لازوویک ۹۳ ساله رو در حالی که با ده دوازده نفر از دوستان هم سن خود که همه در گذشته زندگی معمولی داشتن، در حال آماده شدن واسه اجرای نمایش ببینین.

 

خانوم “پالمر” هم از نمونه های باحال در کشف استعداد در سنین بالاست اون که عمری رو به خونه داری و تربیت فرزندان گذرونده بود. در سن ۶۸ سالگی به طور اتفاقی نقاشی کرد و دور و بریا خود رو حیرت زده کرد. از اون پس ایشون به پرورش استعداد خود همت گماشت و تا کنون تابلوهای نقاشی بسیار زیبایی رو به جهان ارائه کرده که هم زندگی خود رو دلپذیر ساخت و هم این زیبایی رو به بقیه هدیه کرد…

 

 

.

منبع : talab.org