استشمام این گیاه حافظه را تقویت خواهد کرد | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: استشمام کردن گیاهان می تونه به بیماران کمک کنه که داروی خود رو سر وقت مصرف کنن و یا حتی به افراد فراموشکار کمک کنه تا تولد دوستانشون رو سر وقت شادباش بگن.

 تو یه سری آزمایشهای انجام شده با روغن عصاره رزماری، مشخص شده که این گیاه شانس به خاطرآوردن انجام کارایی رو در آینده ۶۰ تا ۷۵ درصد درمقایسه با آدمایی که این روغن رو بو نکرده ان، زیاد کرده.

بقیه تحقیقات هم نشون میده که این روغن سطح هوشیاری رو زیاد کرده و به تقویت حافظه دراز مدت کمک می کنه.

رابطه رزماری

با حافظه از مدتها پیش مطرح شده طوری که شکسپیر این مسئله رو در نمایشنامه هملت هم مطرح کرده. این گیاه در علم پزشکی مدرن به عنوان مسکن ناچیز و مشکلات هاضمه و میگرن به کار میره.

یه تیم از روانشناسان دانشگاه نورثومبریا در نیوکاسل بریتانیا اثرات روغن عصاره رزماری رو بررسی کردن.

دکتر مارک ماس که قراره یافته های این تحقیقات رو در همایش انجمن روانشناسی بریتانیا اعلام کنه گفت: امتیازات به کار گیری عطرها از راه تحقیقات علمی مشخص می شه.

ایشون اضافه کرد: در این تحقیق ما روی حافظه مربوط به آینده متمرکز شدیم، حافظه ای که شامل توانایی به خاطر آوردن رویدادهاییه که قراره در آینده اتفاق بیفته و کارایی که قراره در آینده سر وقت انجام شن. این توانایی واسه علمکرد روزانه مهمه.
روغن عصاره رزماری در اتاقی آزمایش شد که در اون یه دستگاه خوشبو کننده هوا وجود داشت تا ۵ دقیقه قبل از ورود افراد مورد آزمایش روشن شد.

۶۶ نفر در این تحقیقات شرکت کردن که به طور تصادفی تعدادی از اونا در اتاقی با عطر رزماری و اتاقی بدون هیچ عطری قرار گرفتن.
در هرکدوم از اتاقها شرکت کنندگان آزمایشی که مربوط به آزمایش کارکرد حافظه مربوط به آینده بود رو انجام دادن.

این آزمایشها شامل کارایی چون مخفی کردن وسایل و درخواست رای پیدا کردن اونا در آخر جلسه آزمایشی هم بود. همه آزمایش شوندگان سلامت و بزرگسال بودن.

یافته های این آزمایشها نشون می داد که کارکرد شرکت کنندگان در اتاقی که عطر رزماری در اون به مشام می رسه درباره کارای مربوط به حافظه آینده بهتر از کارکرد شرکت کنندگانی بوده که در اتاق بدون عطر قرار داشتن.

تحقیقات قبلی نشون میده که مولکولهای فرار عصاره روغنها از راه بینی جذب جریان خونی می شن. این مواد عصب بویایی رو مستقیما در بینی تحریک می کنه که این در کارکرد مغز هم موثره.

.

منبع :