استریا چیست و چگونه درمان می شود؟ | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

استریا چیه و چیجوری درمان می شه؟

استریا چیه و چیجوری درمان می شه؟

استریا چیه و چیجوری درمان می شه؟

با اینکه اطلاعات علمی دقیقی در مورد دلیل بوجود اومدن جوشگاهای پوستی معروف به «استریا» وجود نداره ولی از عواملی مانند ژنتیک، بارداری، دوران بلوغ، جهش رشد، افزایش سریع وزن، از دست دادن وزن، چاقی، ورزشایی که باعث افزایش سریع توده عضلانی می شن، میشه به عنوان عوامل ایجاد استریاا نام برد.

نوع پوست روی ایجاد استریا اثر میذاره چون استریا در نژاد قفقازی که پوست تقریبا روشنی دارن، بیشتر دیده می شه اما ایجاد اون با چرب یا خشک بودن پوست ارتباطی نداره. در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم داخل شکم، پوست کشیده می شه و این حالت به خصوص در ۳ ماهه آخر بارداری بیشتر مشخصه. البته این جوشگاها در همه اتفاق نمی افته و ۲۵ درصد خانوما به اون گرفتار نمی شن.

این کشش باعث جدا شدن الیاف لایه میانی (درم) پوست می شه که نتیجه اون جوشگاه هاست که بیشتر خانوما از نظر زیبایی اونو دوست ندارن. لایه میانی پوست ما از الیافی تشکیل می شه که کلاژن و الاستین نامیده می شه یکی از نقشای این الیاف، صاف و با تازگی کردن پوسته و هرگونه آسیبی به اون می تونه ظاهر ناخوشایندی در پوست بسازه.

کشش پوست و از هم جدا شدن الیاف کلاژن درم، باعث می شه التهاب ایجاد شه و به خاطر همین استریاها به رنگ قرمز یا صورتی مایل به آبی هستن ولی بعد از یه مدت که التهاب فروکش می کنه، به حالت سفید رنگ درمی آیند و سطح اونا هم نازک و چروکیده می شه.

درمان استریا به زمان مراجعه و نوع درمان بستگی داره. معمولا هرچه فرد گرفتار زودتر مراجعه کنه، مثلا در وقتی که این خطوط التهابی یا قرمز رنگ هستن، درمانا موثرترند، در حالی که استریاهای طولانی که رنگ اونا سفید شده، جواب درمانی ضعیفی دارن.

شرکتای تجاری که اجناس آرایشی تولید می کنن، ادعا دارن کرمای مخصوصی واسه این جوشگاها تولید کردن اما تا وقتی که بررسی جامعی روی این اجناس، انجام شه، نمیشه اونا رو از نظر علمی تایید کرد. از لیزرهای به خصوصی هم واسه درمان این آسیب استفاده شده که موفقیت اون نسبیه.

کلا لیزر در مراحل اول ایجاد این ضایعه‎ها ممکنه اثر داشته باشه اما همیشه کارایی لازم رو نداره. نکته اینکه پیشگیری از ایجاد این آسیب هم کمی مشکله و ایجادش به اختیار فرد نیس که بشه جلوی اونو به طور کامل گرفت.

مهم اینه که به مبتلایان خیال راحت داد تعداد خیلی از این ضایعه ها کم کم بهتر می شن و جوشگاه خیلی کم به چشم میاد./ روزنامه سلامت

.

منبع :