استروژن حافظه را تحت تاثیر قرار می دهد | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment
: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : دوشنبه, ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۸:۱۶

محققان آمریکایی در بررسی جدیدی به این نتیجه رسیدن که سطح استروژن بدن، بر چگونگی کارکرد مغز موثره.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، نورونایی که هم در بدن زنان و هم در بدن مردان وجود دارن، استروژن تولید می کنن و حالا محققان فهمیدن که اگه تولید استروژن نورونا متوقف شه، مغز خیلی از سیناپسای موجود در بزرگترین بخش خود موسوم به "پیشامغز" (forebrain) رو از دست میده.

 

دکتر "دارل بران"(Darrell Brann)، استاد "دانشگاه آگوستا"(Augusta University) آمریکا و از محققان این پروژه گفت: این تحقیق نشون میده که استروژن، نقش مهمی در تشکیل سیناپس، چگونگی رابطه نورونا و حافظه داره.

 

بران و همکارانش به این نتیجه رسیدن موشایی که نوروناشون استروژن تولید نمی کنه، از مشکل حافظه رنج می برن و در به یاد آوردن موضوعات جورواجور دچار دردسر می شن.

 

این تحقیق نشون میده ذخیره استروژن در مغز می تونه مشکل کارکرد رو رفع کنه. به گفته بران، آنزیمی موسوم به "آروماتاز"(aromatase) که تستوسترون رو به استروژن تبدیل می کنه، در ناحیه هیپوکامپ و قشر مغز گونه های جاندار خیلی از جمله آدم ساخته می شه؛ در نتیجه از دست دادن آروماتاز، نقصای حافظه رو به دنبال داره. به خاطر همین، محققان در بررسی خود روی موشا، آروماتاز رو از پیشامغز اونا خارج کردن. بران گفت: موشایی که پیشامغز اونا از آروماتاز خالی شده بود، نمی تونستن چیزی به یاد بیارن.

 

محققان، موشای نر و ماده رو مورد خیلی از آزمایشای رفتاری قرار دادن و به این نتیجه رسیدن موشایی که گردش استروژن نداره، کارکرد مغزی درستی هم ندارن.

 

خارج کردن آروماتاز، بیان "پروتئین وصل شونده به عناصر جواب دهنده به آدنوزین مونوفسفات حلقه ای"(CREB) رو هم کم کرد. این پروتئین علاوه بر تغذیه نورونای مغز، نقش مهمی در یادگیری و حافظه داره.

 

محققان در این آزمایش فهمیدن که خارج کردن آروماتاز علاوه بر نقصای شناختی، نشونه های افسردگی و اضطراب رو هم در حیوانات بوجود می آورد.

 

بران گفت: این تحقیق، دلایل بسیاری در مورد نقش مهم آروماتاز و نقش مهم اون ارائه میده.

 

این تحقیق، در مجله "Journal of Neuroscience" به چاپ رسید.

 

.

منبع :