استروئید چیست؟ + موارد استفاده از استروئید | اطلاعات دارویی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment
استروئید (steroid) از هورمونای مورد علاقه بدنسازانه که واسه عضله سازی ازش استفاده می کنن. در صورت استفاده خودسرانه و دراز مدت استروئیدها ممکنه مشکلات جدی واسه مصرف کننده ایجاد شه. از یه جور از استروئیدها با نام کورتیکوستروئید به خاطر کاهش التهابات به وجود اومده به وسیله بعضی بیماریا مثل آرتریت، ام اس، اگزما و… استفاده می شه.

استروئید چیه؟

استروئید (steroid) یه جور چربیه که در بدن گیاهان و جانوران هست. این ماده در بدن آدما کلسترول اسمشه. علاوه بر این استروئید در بدن آدما به صورت هورمونایی مثل استروژن، تستسترون و کورتیزول هم دیده می شن. استروئیدها در بدن اندازه هورمون مردونه رو بالا می برن و از همین روش باعث رشد توده عضلانی در بدن می شن. این ماده به عنوان مکملای ورزشی در بین بدنسازان استفاده میشن اما این افراد باید توجه دارا باشن که مصرف کشکی و هردم بیل این ماده تعادلای هورمونی رو مخصوصا در میان خانوما به هم می ریزه. کلا دو نوع استروئید اصلی هست:

  • کورتیکوستروئید
  • استروئید آنابولیک

دسته اول به خاطر کاهش التهابات و درنتیجه کم شدن نشونه های بعضی از مریضیا استفاده میشن. درمان با کوتیکوستروئیدها بیشتر واسه درمان عکس العملای آلرژیک و هم اینکه کم شدن نشونه های مربوط به مریضیایی مثل آرتریت روماتوئید، مریضی انسداد طولانی ریوی، مشکلات سیستم خودایمنی، مریضی ام اس و اگزما تجویز می شه. در واقع استروئیدها در شرایطی که به وسیله دکتر تجویز شن می تونن واسه شما به درد بخور واقع شن. مصرف استروئیدها علاوه بر عضله سازی، در مردانی که دچار کاهش میل جنسی هستن، به افزایش میل جنسی هم کمک می کنه. داروهای کورتیکوستروئید به اشکال جور واجور خوراکی، تزریقی و استنشاقی هست.

دسته دوم از استروئیدها مربوط به آنابولیکا می شه. آنابولیک، تستوسترون یا همون هورمون جنسی مردونه ساخته دست بشره. این ماده به ساخت عضلات بزرگتر کمک می کنه. دکتر آنابولیک رو در مواردی مثل بلوغ دیررس پسر بچه ها و یا در آدمایی که توده عضلانی خود رو در اثر دچار شدن به سرطان، ایدز و دیگه شرایط مربوط به سلامتی از دست دادن، تجویز می کنه. بدیش اینه بعضی از ورزشکاران به طور خودسرانه و به خاطر عضله سازی مبادرت به مصرف این ماده می کنن که عواقب خیلی باحالی به دنبال نداره. مصرف کشکی و هردم بیل اون در مردان می تونه حتی باعث قطع ترشح تستوسترون از طرف بدن شده و مشکلاتی مثل کوچیک شدن بیضها، تعداد کم اسپرم، ناباروری و هم بزرگی پستون به دنبال داشته باشه. ضعف عضلانی، مشکلات بینایی (آب مروارید) و خطر بالاتر دچار شدن به دیابت از دیگر مشکلات مصرف استروئیدها هستن. علاوه بر مشکلات جسمی تغییرات خلقی و عصبانیت هم از مشکلات روانی استفاده خودسرانه از استروئید آنابولیک هستش.

از مشکلات استروئیدها چه می دونین؟

چون کورتیکوستروئیدها باعث پایین اومدن سیستم ایمنی شما می شن مصرف اونا باعث بروز مشکلات ناخواسته ای در بدن می شه. پف کردن صورت، حالت تهوع، نوسانات خلقی، مشکلات خواب، نازکی پوست، جوش زدن صورت، رشد مو در جاهای غیرمعمول بدن و نوساناتی در اندازه قند خون و یا فشارخون از مشکلات مصرف کورتیکوستروئید هستش که مصرف دراز مدت اونا (بیشتر از ۳ ماه) مشکلات جدی تری می تونه به دنبال داشته باشه. اینم بگیم که در موارد شدید، استفاده زیادتر از اندازه از استروئید ممکنه منتهی به مرگ شه. واسه همینه که به کار گیری استروئید باید تنظیم شده باشه و تحت دستورالعمل یه دکتر انجام شه. بدون نسخه، استروئیدها غیر قانونی هستن. چیزی که باعث می شه استروئیدها اینقدر خطرناک باشن، اینه که بر تعادل هورمونی در بدن تاثیر می ذارن. استروئید، تنها عضله نمی سازه، بلکه تعادل طبیعی هورمونا رو هم به هم می زنه که منتهی به اثرات جانبی نامطلوبی در فرد مصرف کننده می شه.

مشکلات بلندمدت مصرف آنابولیکا

استفاده دراز مدت از آنابولیکا می تونه به کبد، کلیه ها و قلب شما آسیب وارد کنه. تجمع شدید مایعات می تونه باعث تورم قلب و مشکل قلبی شه. علاوه بر این،  می تونه اندازه کلسترول رو زیاد کرده و از این روش احتمال حمله قلبی و سکته رو در هر سنی زیاد کنه.

 

چیجوری میشه مصرف استروئیدها رو قطع کرد؟

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اگه با تجویز دکتر در حال مصرف این دارو هستین نباید یهو اونو قطع کنین. این کار می تونه باعث نوسانات خلقی، خستگی، بی قراری، درد عضلانی و افسردگی شه. هم اینکه توقف مصرف آنابولیکا ممکنه میل جنسی شما رو دچار مشکل کنه. اگه به خاطر رفع علائم مریضی خاصی از استروئیدها استفاده می کردین ممکنه با قطع یهویی اون، علائم مریضی دو مرتبه برگرده. پس پیشنهاد می شه استروئیدها حتما با نظر دکتر و به صورت کم کم قطع شه.

با امید به اینکه از این مطلب استفاده کافی رو برده باشین. خواهشمندیم اگه تجربه مصرف این دارو رو داشته و دیدگاهی در این باره دارین با بقیه خوانندگان مجله "ستاره" در قسمت نظرات به اشتراک بذارین.

.

منبع : setare.com