استرس گرمایی تهدیدی فراروی انسان ها | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment
: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۵

یافته های یه مطالعه نوین نشون میده که به خاطر تغییر شرایط اقلیمی جهان و سیر صعودی افزایش دمای هوا، استرس گرمایی به تهدیدی واسه آدما تبدیل می شه و سالای ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰ شاید ۳۸ هزار نفر رو هر سال به کام مرگ می فرستد.

 به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، براساس اعلام محققان گروه غیر انتفاعی انرژی پایدار واسه همه گروه ها، از اونجا که گرمایش جهانی دمای هوا رو بیشتر از قبل زیاد می کنه، بیشتر از یه میلیارد نفر در جهان به دلیل افزایش گرما و کمبود دستگاه های تهویه مطبوع و یا خنک کننده هایی که بتونن افراد رو خنک کنن و مواد غذایی و داروها رو خنک نگاه دارن، در برابر گرمازدگی (دچار شدن به استرس گرمایی ) قرار دارن.

 

دمای معمولی بدن بین ۳۶تا ۳۸ه؛ وقتی این دما از این حد بالاتر رود بدن با آزاد کردن مقداری گرما عکس العمل نشون میده. اگه گرمای وارده به بدن بیشتر از حدی باشه که بدن بتونه با دفع گرما دمای خود رو کم کنه بدن شروع به گرم شدن می کنه و شخص به استرس گرمایی نزدیک می شه که سلامتی رو تهدید می کنه.

 

هم اینکه براساس گزارش محققان، افزایش درخواست برق واسه یخچالا، فنا و بقیه لوازم، به نوبه خود وضعیت تغییر اقلیمی به وجود اومده به وسیله فعالیت آدم رو شدید شدن می کنه، مگه اینکه سوخت ژنراتورهای برق از مصرف سوخت فسیلی به انرژیای پاکیزه تر عوض شه.

 

این گزارش اضافه می کنه که در میان ۷.۶ میلیارد نفر جمعیت جهان، حدود ۱.۱ میلیارد نفر در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین – ۴۷۰ میلیون در مناطق دهاتی و ۶۳۰ میلیون نفر در شهرها – در خطر هستن.

 

***راه حلای ساده واسه کمک به خنک شدن

در گزارش نوین هم اینکه اومده، براساس یه نظرسنجی از ۵۲ کشور، اهالی هند، چین، موزامبیک، سودان، نیجریه، برزیل، پاکستان، اندونزی و بنگلادش، در برابر بیشترین خطر به وجود اومده به وسیله عاقبتای گرمایش جهانی قرار دارن.

 

"راشل کیت" رییس گروه انرژی پایدار واسه همه گروه ها و نماینده خاص دبیر کل سازمان ملل متحد واسه تامین انرژی پایدار واسه همه، گفت: از این پس، موضوع خنک شدن بیشتر از قبل اهمیت پیدا می کنه.

 

کیت با اشاره به اینکه خنک کننده ها باید فوق موثر شن، گفت: شرکتا می تونن مثلا، سیستمای تهویه مطبوع هوا که کم هزینه و با کارایی بالا هستن، واسه رفع نیاز طبقات اجتماعی متوسط ​​در کشورای گرمسیر، ایجاد و ارائه کنن و از این روش به بازارهای بزرگ راه پیدا کنن.

 

: هم اینکه راه حلای ساده تر، مثل به کار گیری رنگ سفید واسه سقف ساختمانا که نور خورشید رو درخشش میده، و یا طراحی دوباره ساختمانا طوری که به گرما اجازه خروج دهد، در همین زمینه کمک کننده هستش.

 

***۳۸ هزار مرگ بیشتر در سال

براساس اعلام محققان، استرس گرمایی مربوط به تغییر شرایط اقلیمی جهان شاید در فواصل وقتی سالای ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰ موجب ۳۸ هزار مرگ اضافه در سال می شه.

 

بروز یه موج گرمایی در ماه مه در کراچی پاکستان که دمای هوا رو با بالای ۴۰ درجه رساند، بیشتر از ۶۰ نفر جون خود رو از دست دادن.

 

این مطالعه نشون داد: در مناطق دورافتاده در کشورای گرمسیر خیلی از ادما از برق و امکانات درمانگاهی محروم هستن و بیشتر قادر به نگهداری واکسنا و یا داروهای لازم کودکان نیستن. هم اینکه در محله های پرجمعیت شهرها، ارائه برق بیشتر به صورت متناوبه.

 

هفته گذشته مطالعه محققان دانشگاه بیرمنگام در انگلیس نشون داد که تعداد دستگاه های خنک کننده تا سال ۲۰۵۰ چهار برابر می شه و می تونه به ۱۴ میلیارد دستگاه در جهان برسه که همین امر مصرف انرژی رو بیشتر از قبل می کنه. 

 

.

منبع :