استرس چگونه شما را بیمار می کند؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: استرس چیجوری شما رو مریض می کنه؟

تحقیقات و تحقیقات تازه به بیان تاثیر فشار روحی بر سلولا و آسیب پذیر ساختن ما نسبت به مریضی می پردازن. تحقیقاتی که در دانشگاه میشیگان انجام شده نشون میده که اضطراب با سلولایی که وظیفه محفاظت از بدن رو بردوش دارن در تعامله. طبق یافته های محققان، استرس چگونگی دفاع سلولای ایمنی از بدن رو کنترل مکرده و باعث می شه بعضی از سلولا مواد شیمیایی ای آزاد کنن که موجب التهاب و بیماریای آلرژیک می شن.

استرس چیجوری به جسم شما آسیب می زنه؟

همونطور که گفتیم استرس با آسیب رسوندن به سیستم ایمنی بدن  باعث ایجاد بیماریای فیزیکی می شه. تحقیقات انجام شده نشون دادن که استرس با سلولایی که قراره بدن رو در برابر بیماریای عفونی محفوظ نگه داره در تعامله و خودشو به شکل ناراحتیای جسمی نشون میده. براساس این مطالعه، استرس می تونه بر عکس العمل «مواد شیمیایی دفاعی» یا موادی که با باکتریا یا ویروسا مقابله می کنن تاثیر بزاره، موجب شدید شدن واکنشای آلرژیک و التهابی مثل سندرم روده تحریک پذیر شه و حتی منتهی به آسم و اختلالای خود ایمنی مثل لوپوس شه.

تو یه همچین موقعیتی دکتر مبادرت به تجویز ابزاری واسه مدیریت استرس مثل تمرینای تنفسی و یوگا کنه. این اقدامات در درمان بیماریایی مثل آسم و سندرم روده تحریک پذیر موثر هستن.

مطالعه ای دیگه نشون داده که دریافت کننده های استرس یعنی هورمون یا عامل آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRF1)  با فرستادن سیگنالایی به بعضی از سلولای ایمنی به نام مست سل، چگونگی دفاع اونا از بدن رو کنترل می کنن.

مست سلا (Mast Cells) یه جور سلول سفید خونی هستن که وقتی سیستم ایمنی بدن در حال مقابله با هرگونه تهدیده با واکنشای التهابی و آلرژیک درگیر می شن. در این مورد، محققان مطالعه ای روی موشا انجام دادن تا عکس العمل سلولای ایمنی اونا رو نسبت به استرس آلرژیک و روانی بیازمایند. یه گروه از موشا دارای دریافت کننده استرس روی سلولای مست بودن و گروه دیگه دریافت کننده ای نداشتن. 

محققان به این نتیجه رسیدن موشایی که دریافت کننده داشتن به بیماریای شدیدتری دچار شدن، در حالی که بقیه موشا به بیماریای کم تری گرفتار شده و در مقابل اضطراب روانی و آلرژیک محفوظ موندن. وقتی که شرایط استرس زا مست سلا رو تحریک می کنه این سلولا نسبت به کنترل شدن به وسیله دریافت کننده های استرس، ضعیف هستن. بعد هورمونای CRF1 به سلولا پیام میدن که مواد شیمیایی رو آزاد کنن. آزاد شدن مواد شیمیایی منتهی به بیماریای التهابی و آلرژیک مثل سندرم روده تحریک پذیر، آسم، حساسیتای غذایی خطرناک و مشکلات خود ایمنی می شه.

خواب و اضطراب دو چیز تفکیک ناپذیر هستن. وقتی که استرس زیاد میشه، طول و کیفیت خواب کم میشه. وقتی که فردی خواب کافی بین ۷ تا ۹ ساعت نداشته باشه، همین موضوع استرس اونو شدید شدن می کنه.

اضطراب یه عکس العمل فیزیکی به احساس ترس یا نگرانی و ریشه خیلی از مشکلات سلامتی از جمله بی خوابی، افسردگی و بالا رفتن فشار خون است. در این مورد بررسیای زیادی انجام شده که نشون میده اضطراب رابطه مستقیم با بروز حمله قلبی، بیماریای قلبی و افزایش احتمال از دست رفتن جون افراد داره. 

افسردگی، نبود تمرکز و ناتوانی در اراده کردن علاوه بر مشکلات خوابیدن، از علایم عادی و نشونه های استرس هستن.

.

منبع : kalleh.com