استرس چه مشکلاتی برای بدن به وجود می آورد _ بخش سوم و پایانی | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: خیلی از افراد موقع اضطراب شدید دچار مریضی می شن. استرس شدید مستقیما روی جسم اثر منفی میذاره. استرس زیاد باعث می شه بیماریای خودایمنی، شکلای جور واجور خاصی از سرطان و بیماریای نورولوژیک هم احتمالشان بالا بره.

 

خیلی از افراد موقع اضطراب شدید دچار مریضی می شن. استرس شدید مستقیما روی جسم اثر منفی میذاره. استرس زیاد باعث می شه بیماریای خودایمنی، شکلای جور واجور خاصی از سرطان و بیماریای نورولوژیک هم احتمالشان بالا بره. استرس در زندگی ما پیشگیری ناپذیره. ما نسلی پرمشغله هستیم و تلاش می کنیم که شغل، روابط اجتماعی، کارای داوطلبانه و دیگه تعهداتمون رو با هم متعادل کنیم. بالاتر از همه اینا، خیلی از ما بلد نیستیم «نه» بگیم، حتی اگه بدونیم جواب مثبت دادن باعث می شه استرس بیشتری به ما وارد شه. اما قبل از اون که خود رو در وضعیت استرس زا قرار بدیم، بهتره ببینیم که استرس چه مشکلاتی واسه ما پیش می آورد.

۵. مشکلات شکمی

استرس شدید ممکنه مشکلات شکمی بسیاری براتون به وجود بیاره، از جمله سوزش سر دل، شکم درد، حالت تهوع، یبوست و اسهال. در واقع سندرم روده تحریک پذیر رابطه مستقیمی با سلامت روانی شما داره و وقتی شدید شدن می شه که دچار استرس یا ناراحتی عصبی باشین. هیچ راه حل ساده ای واسه حل این مشکل موجود نیس و این مشکل تنها وقتی برطرف می شه که سبک زندگی شما استرس کمتری داشته باشه.

۶. مشکلات روانی و تغییر شخصیت

تعجبی نداره که آدمایی که واسه یه مدت طولانی تحت استرس شدید هستن بیشتر احتمال داره که دچار افسردگی، مشکل اضطراب و حملات ترس شن. هم اینکه زیاد پیش میاد که حس و حال اونا زیاد تغییر پیدا کنه و اونا به سرعت ناامید، بی طاقت و زودرنج شن. ترکیب فرسودگی و استرس می تونه منتهی به این شه که خودتون رو از فعالیتای اجتماعی دور نگه دارین. هم اینکه، اونایی که تحت استرس شدید هستن احتمال بیشتری داره که به سراغ الکل، مواد مخدر و سیگار برن تا به مدت کوتاهی هم که شده استرس رو از خود دور کنن. اما همین موضوع بلای جانشون شده و منتهی به اعتیاد می شه.

حرف آخر

زندگی همیشه پراسترس هستش. استرس بخشی از زندگیه. اما اگه مواردی که در این مقالات ذکر شد براتون آشنا اومد، یه قدم به عقب وردارین، زندگی تون رو بررسی کنین و ببینین چه تغییرات مثبتی می تونین در اون بدین. اگه شغلتون رو تغییر بدین استرستون از بین میره؟ زیادتر از اندازه توانتان مسئولیت قبول می کنین چون حس می کنین باید این کار رو انجام بدین؟ فعالیتای داوطلبانه عالیه، اما لزومی نداره در پنج فعالیت داوطلبانه شرکت کنین، در یکی شرکت کنین و تموم توانتان رو واسه اون بذارین. رفتن پیش روانشناس هم می تونه کمک بزرگی باشه. بیشتر فکر می کنیم که استرس چیزی نیس، چون همه استرس دارن و باید با اون کنار اومد. اما استرس زیاد چیزیه که سلامت شما رو به خطر میندازه و اصلا ارزشش رو نداره.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا