استرس چه تاثیری روی پوست و مو می گذارد؟ | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

استرس چه تاثیری روی پوست و مو میذاره؟

استرس چه تاثیری روی پوست و مو میذاره؟

استرس، تنها یه حس آزاردهنده در زندگی روزمره نیس، بلکه می تونه به سلامتی و زیبایی هم آسیب زیادی وارد کنه. کمبود خواب، کم آبی بدن، و هوس مصرف غذاهای ناسالم، بیشتر با استرس در ارتباطند و در به خطر انداختن سلامتی تون، نقش کلی ای دارن. تعجبی نداره که این اثرات منفی استرس، به پوست و موتون هم آسیب میرسونه!

محرومیت از خواب

استرس می تونه الگوی خواب تون رو دچار مشکل کنه. یه استراحت شبونه خوب، واسه بازسازی پوست و مو بسیار لازمه. کتی هشلو موسس Sublime Beauty میگه: کمبود خواب به همراه استرس، سیستم ایمنی رو ضعیف کرده و مواد شیمیایی بدن رو از کار میندازه، و پوست شما رو رنگ پریده و چشماتون رو خسته نشون میده.

تحریکات پوستی

دکتر دیوید بنک، متخصص پوست و نویسنده «پوست قشنگتر» و موسس مرکز پوست، لوازم آرایشی، و جراحی لیزر در مونت کیسکو میگه: استرس دلیل می شه یه جور هورمون استرس ترشح کنین که باعث می شه بدنتون، خون رو از پوست به سمت عضلات و دیگه انداما هدایت کنه.

اگه تحت فشار و استرس طولانی هستین، هم پوستتون رو از اکسیژن و مواد مغذی بسیار لازم محروم می کنین، و هم ممکنه باعث شدید شدن بیماریای پوستی که الان در بدنتون وجود دارن، شید. بیماریایی مانند جوش یا اگزما.

خشکی

دکتر هوارد موراد، متخصص معروف پوست میگه: اثرات منفی استرس می تونه خود رو در پوست به شکل کم آبی شدید نشون بده، که به التهاب، هیپرپیگمانتاسیون، رنگ پریدگی، و جوش منجر می شه. وقتی که استرس دارین، لایه سلول مرده روی سطح پوست، نازک می شه و در اون چاله های میکروسکوپی ایجاد می شه، که در این حالت، نمی تونه از پوست در برابر اشعه های UV مراقبت کنه.

هم اینکه استرس باعث ایجاد جوش روی بیشتر پوستا می شه و در غشای سلولی، منافذ کوچیکی بوجود میاره که منتهی به نشت آب از سلولاتون و کم آبی پوست می شه و در آخر باعث ایجاد خطوط، چین و چروک، و کدر شدن پوست می شه.

پوستی غمگین و پر از چین و چروک

دکتر بنک میگه: ممکنه متوجه اثرات استرس روی پوست، مو، و حتی ناخن هاتون نباشین، اما استرس باعث ترشح هورمونای استرس می شه که فشار خون رو زیاد می کنن، ضربان قلب رو بالا می برن، و عروق خونی رو منقبض می کنن، و راه خون رو از پوست به سمت بقیه ارگانا تغییر میدن.

در نتیجه عضلات ما کشیده می شن، پوستمون درخشش خود رو از دست میده، و خطوط ریز، و چین و چروک ایجاد می شه.

ریزش مو

دکتر بنک میگه: وقتی که عروق خونی شروع به انقباض می کنن، فولیکولای مو، اکسیژن و مواد معدنی و ویتامینای لازم واسه رشد مو رو از دست میدن.

ویتامینا تحت استرس کاهش پیدا میکنن، چون بدن انرژی بیشتری می سوزونه و ویتامینا و مواد مغذی رو به قسمتایی از بدن که واسه زنده موندن به اون احتیاج دارن مانند قلب، ریه ها، و مغز هدایت می کنه. اینطوری، پوست سر نمی تونه از این مواد مغذی لازم استفاده کنه و منتهی به ریزش مو می شه.

دامیان سانتیاگو، از موسسین سالن آرایش میزو در نیویورک میگه: در طول این چند سال، تشخیص اینکه کدوم مشتریا با استرس زیادی سر و کار دارن،آسون شده. نشونه هایی مانند ریزش مو، نازک شدن مو، و بیشتر از همه نبود درخشندگی و کدر شدن مو عادی هستن.

در موارد شدید، بیماریایی مانند آلوپسی و پسوریازیس ظاهر می شن که هر دوی اونا به ضعیف شدن و شکنندگی مو کمک می کنن.

عادات عصبی داغون کننده

دکتر ربکا کازین، متخصص پوست میگه: بعضی وقتا استرس شدید می تونه منتهی به عادات بدی مانند پیچیدن موها دور انگشت یا جویدن ناخن شه که تقریبا ناخوداگاه هستن. این کارا باعث آسیبای طولانی مو در بعضی نواحی، شکسته شدن مو، و حتی ریزش مو می شه! تنها راه واسه حل این مشکل، مشخص کردن دلیل استرس و مقابله با اون هستش./ سرخاب سفیداب

.

منبع :