استرس چه بلایی سر بدن شما می آورد | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment
: با اینکه زنان و مردان نسبت به استرس عکس العملای متفاوتی رو نشون میدن اما از پایهً استرس روی مرد و زن اثرات داغون کننده قابل توجهی رو میذاره.

نمی دونم کسی پیدا می شه که از اینکه تحت استرس قرار بگیره احساس رضایت کنه؟! استرس انرژی شما رو تخلیه می کنه، انگیزه شما واسه ورزش کردن رو می خشکاند و حتی روی تمایلات جنسی شما اثر منفی میذاره. هر چند بعضی وقتا استرس می تونه هنگام حفظ باقی موندن و جنگیدن به کمک ما بیاد اما استرس روزانه می تونه ذهن و بدن تون رو دچار مشکل جدی کنه. به مواردی که در ادامه معرفی می شن خوب توجه کنین تا بتونین بر این مشکلات پیروز شید. 

 

شما رو خسته می کنه

استرس دلیل می شه تموم شب رو بیدار بمونین چون که مغز مبادرت به ترشح هورمون کورتیزول درون جریان خون می کنه. این هورمون دلیل افزایش ضربان قلب، افزایش ورود اکسیژن به مغز و حتی تولید بیشتر انرژی در بدن می شه. اما استرس متوالی می تونه اندازه تولید کورتیزول به وسیله مغز رو محدود کنه و در نتیجه احساس خستگی و درموندگی به سراغ شما میاد. خبر خوب اینه که می تونین با ورزش کردن سطح این هورمون در بدن رو به کنترل خود در بیارین.

 

عمل دفع رو با مشکل مواجه می سازه

استرس طولانی روی هورمونایی که از غده تیروئید ترشح می شن اثر منفی میذاره. این غده سطح سوخت و ساز شما رو تنظیم می کنه. اگه این غده دچار مشکل شه در آخر به یبوست منجر می شه. وقتی این نشونه ها رو حس کردین به باشگاه برید، مایعات زیادی بخورین، اندازه دریافتی فیبر خود رو بالا برده و اگه نیاز بود از ملین استفاده کنین.

 

جوش می زنید

وقتی دچار استرس میشین سطح هورمون آندروژن بالا میره که منتهی به ایجاد جوشای روی پوستی می شه. استرس می تونه شرایط اگزمای پوستی رو بدتر هم بکنه. واسه رفع این مشکل علاوه بر رفع استرس باید به دکتر پوست هم مراجعه شه.

 

شما چیزی رو به خاطر نمیارید

استرسایی که به وجود اومده به وسیله روبرو شدن با یه موقعیت خطرناک هستن می تونن باعث آسیب جدی به منطقه ای از مغز شن که حافظه شما در اون ذخیره می شه. این نوع از استرس باعث کوچیک شدن هیپوکامپ (قسمتی که به حافظه مغز مشهوره) می شه و یادآوری واقعیتا رو مشکل می سازه حتی ایجاد خاطرات نوین رو هم دچار مشکل می کنه.

 

وزن اضافه می کنین

مطالعه ای که در دانشگاه کنتاکی انجام شد مشخص کرد آدمایی که رژیم می گیرن و توانایی کنترل استرس رو دارن وزن بیشتری از دست میدن. در تحقیقی دیگه هم مشخص شد زنائی که تحت استرس قرار داشتن چربی رو به شکل متفاوتی نسبت به زنان دیگه سوخت و ساز می کنن. 

 

موهای خود از کفتون میره

همونجوریکه آندروژن دلیل ایجاد جوشای پوستی می شه این هورمون باعث از دست دادن موهای شمام می شه. تنها نکته مثبت این ماجرا اینه که این تغییرات موقتی هستن و با کم شدن استرس ریزش مو هم متوقف می شه. اگه این اتفاق واسه شما افتاد ضمن کاهش استرس رژیم غذایی خود رو هم شدیدا تقویت کنین.

 

 

کمرتون درد می گیره

وقتی استرس داشته باشین ضربان قلب و فشار خون بالا میره و بدن هورمون بیشتری واسه مقابله با این شرایط تولید می کنه. این ترکیب باعث می شه تا عضلات شما سفت تر شن و نشستن همیشگی شما روی صندلی هم همه چیز رو بدتر می کنه. تلاش کنین ساعتی یه بار از جای خود بلند شید.

 

مشکل در پریود

استرس طولانی می تونه به طور اساسی تعادل هورمونی بدن رو به هم بریزه که در ادامه به پریود نامرتب منجر می شه. محققان کشف کردن زنائی که شغلای استرس آور دارن تا ۵۰٪ بیشتر دچار دوره های کوتاه مدت پریود می شن.

 

افسردگی

زنان تا ۲ برابر نسبت به مردان استرس رو بیشتر تجربه می کنن و تازگیاً تحقیقات روی عکس العمل متفاوت زنان به استرس تحقیقات زیادی انجام دادن. استرس طولانی منتهی به ترشح زیادتر از اندازه هورمون کورتیزول می شن و این موضوع در ترکیب با یه زندگی پرفشار، شعله افسردگی رو در بدن شعله ور می کنه.

 

کاهش باروری

در حالی که نیاز به تحقیقات بیشتر روی رابطه بین باروری و سطح استرس هست اما تحقیقات گذشته نشون میدن که استرس در زنان باعث افزایش آنزیم آلفا-آمیلاز می شه و این موضوع بارداری رو مشکل تر می کنه. 

 

افزایش احتمال حملات قلبی

برطبق مطالعه ای که سال ۲۰۱۲ روی ۲۲۰۰۰ زن انجام شد مشخص شد زنائی که تحت استرس شدید قرار دارن تا ۴۰٪ بیشتر حملات قلبی و عروقی رو تجربه می کنن.

 

خیلی راحت از شر سرماخوردگی خلاص نمی شین

وقتی به یه ویروس گرفتار میشین و دچار استرس هم باشین همه نشونه هایی که تجربه می کنین مثل: آبریزش بینی و درد بدن که نتیجه جواب بدن به التهاب هست خیلی راحت دست از سر شما برنمی دارن. تحقیقات دانشگاه کارنگی ملون نشون میده که استرس عامل طولانی شدن مریضی سرماخوردگی است. این موضوع واسه زخمای بدن هم صادقه چون که استرس آب رو از لایه خارجی پوست دور می کنه و توانایی بدن واسه بازسازی خودشو با مشکل مواجه می سازه.

 

زنگ گوش

مطالعه ای در انستیتو کارولینسکا انجام شده که مشخص می کنه استرس به وجود اومده به وسیله تغییر شغل اندازه زنگ خوردن داخل گوش و مشکلات شنوایی رو تا ۴۳٪ زیاد می کنه. ناحیه لیمبیک مغز، وقتی گوش شما زنگ می خوره فعالیت خود رو زیاد می کنه. این ناحیه مغز مسئول کنترل استرس هم هست.

.

منبع :