استرس چه بر سرمان می آورد؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

 

آدم عصر حاضر ناچار در دنیایی پر از استرس و تنش زندگی می کنه و تفکیک کردن استرس از زندگی بشر مدرن شدنی نیس. هم اینکه بیشتر مواقع آزمایش دقیق از اندازه استرسی که در طول روز تجربه می کنیم، کار سختیه.

عوامل زیادی چون تنشایی که در محیط کار از طرف رئیس تون به شما وارد می شه، استرس موندن در ترافیک و دیر رسیدن، جر و بحث کردن با بچه ها و رسیدگی به امور مهم فرزندان، نبود تغذیه مناسب، کمبود خواب و یا خیره شدن به مدت طولانی به صفحه نمایش لوازم الکترونیکی از شایع ترین فاکتورهایی هستن که فشار دوبرابر و مضری رو به جسم وارد می کنن و به امر زمان دلیل بروز آسیبای جدی به سلامت فرد می شن.

استرس به روشای جور واجور روی بدن تاثیر بد و مضر میذاره که مهمترین اونا عبارتند از:

– اعتیاد به مصرف کربوهیدراتها: وقتی بدن تحت استرس قرار میگیره شک نداشته باشین مقدار بیشتری هورمون استرس موسوم به کورتیزول ترشح می کنه. ترشح بیشتر این هورمون سطح گلوکز خون رو بالا می بره و به دنبال اون ولع خوردن کربوهیدراتهای ناسالم زیاد می شه. اگه پس از احساس استرس میل به خوردن کلوچه و شیرینی پیدا کردین تلاش کنین که با خوردن یه تیکه میوه تازه این نیاز رو ارضا کنین. با این انتخاب کربوهیدرات بیشتری به بدنتون می رسه بدون اینکه نتیجه مضری داشته باشن.

– افزایش تعداد روزای کاری که مریض میشین: افزایش ترشح هورمون کورتیزول روی عکس العملای سیستم دفاعی بدن هم تاثیر سوء میذاره و توانایی بدن رو واسه مقابله با میکروبها و عوامل مریض کننده کم می کنه همین امر باعث می شه که نیاز شما به موندن در خونه و استراحت کردن بیشتر شه و روزای بیشتری احساس مریضی کنین و هم اینکه مدت زمان بهبود پیدا کردن از مریضیا هم طولانی تر می شه. به بیان دیگه استرس بیشتر زمان برگشت به شرایط جسمی طبیعی و عادی رو طولانی تر می کنه.

– افزایش خطر دچار شدن به یبوست: ترشح بیشتر هورمون کورتیزول موجب کندتر شدن فعالیت مریضی گوارشی شده و در نتیجه احساس ناخوشایند و آزار دهنده یبوست رو بوجود میاره. حرکات دودی روده وقتی بی نظم، کنه و تحت شرایط استرس زا باشن، خطر دچار شدن به هموروئید (بواسیر) و مشکل در گوارش و ایجاد بوی بد دهن شدید شدن می شه. هم اینکه این تغییرات گوارشی می تونه منتهی به تشکیل مواد سمی در روده بزرگ شده و در نتیجه خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو شدید شدن کنه.

– افزایش خطر دچار شدن به امراض قلبی: افزایش ترشح کورتیزول رابطه مستقیم با افزایش خطر مرگ به وجود اومده به وسیله دچار شدن به مریضیای قلبی و عروقی داره. هم اینکه «آدرنالین» هم که در نتیجه استرس از غدد فوق کلیوی ترشح می شه موجب افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون شده و می تونه در شما احساس تخلیه نرژی بسازه.

– بروز مشکلات پوستی بیشتر: ترشح تکراری آدرنالین مانع از رسیدن جریان خون به پوست می شه و همین امر موجب شدید شدن جوش و افزایش احتمال دچار شدن به بقیه مشکلات پوستی مانند اگزما می شه.

بی خوابی: وقتی پس از تنش زیاد تموم هورمونها و ترکیبات شیمیایی استرسی در سرتاسر بدن منتشر می شن، یه خواب راحت و آرامش دهنده سخت و تقریبا غیرممکن می شه. از طرف دیگه کمبود خواب با بروز بقیه مشکلات سلامتی مثل زیاد شدن وزن و افسردگی توامه.

– ناباروری: هورمون استرس وقتی به اندازه زیادتر از اندازه طبیعی در بدن ترشح می شه می تونه حتی مشکلات بد روی دستگاه تولیدمثلی بدن داشته باشه و موجب سرکوبی هورمونهای جنسی شه که حاصل اون کاهش تعداد اسپرما (سلولهای جنسی نر) و تاثیر سوء، روی روند تخمک گذاری و دوره های قاعدگیه که تموم این تغییرات می تونه منتهی به کاهش توان باروری شه.

– در آخر این مقاله تاکید شده که یکی از مهمترین راه های کاهش استرس ورزش کردنه.

منبع : salamatnews.com

جمع آوری پرتال اکاایران

جمع آوری پرتال اکاایران