استرس پس از حادثه موجب افزایش ضربان نامنظم قلب می شود | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment
: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : جمعه, ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۰۷

به گفته محققان، افراد گرفتار به «مشکل استرس پس از حادثه» (PTSD) در برابر افزایش خطر دچار شدن به مشکل ضربان قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارن.

به گزارش مهر، این اولین باره که رابطه بین فیبریلاسیون دهلیزی و مشکل استرس پس از حادثه مشخص شده؛ فیبریلاسیون دهلیزی معمولا با افزایش سن بروز کرده و شایع ترن نوع مشکل تپش قلب است. فیبریلاسیون دهلیزی احتمال سکته رو زیاد کرده و در تحقیقات قبلی با فشارخون بالا، دیابت، چاقی و مشکل در خواب در رابطه شده.

 

«لیندزی راسمن»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه یل آمریکا، در این باره میگه: «یافته های نوین نشون دهنده این مطلبه که میشه با تشخیص زودتر از موعد معمولی و درمان بموقع مشکل استرس پس از حادثه، خطر دچار شدن فرد به فیبریلاسیون دهلیزی رو کم کرد.»

 

در مطالعه نوین، تیم تحقیق سابقه سلامت بیشتر از یه میلیون کهنه سرباز آمریکایی رو که هیچ سابقه دچار شدن به مریضی فیبریلاسیون دهلیزی رو نداشتن بررسی کرد. در طول میانگین ۵ سال پیگیری وضعیت این سربازان، حدود ۲۵۰۰ تن از این شرکت کنندگان گرفتار به این آسیب تشخیص داده شدن.

 

محققان بعد از بررسی بعضی از فاکتورهای دیگه به این نتیجه رسیدن تشخیص PTSD با افزایش خطر تپش بی نظم قلب ربط داره.

 

به گفته راسمن، «این داده ها نشون میده که PTSD عامل پرخطر قابل اصلاحی در مورد فیبریلاسیون دهلیزیه.»

 

به گفته محققان، سوابق پزشکی بازماندگان سیل و زلزله نشون میده که استرس روانی زیاد می تونه موجب تحریک خیلی از فاکتورهای موثر بر بروز مشکلات قلبی از جمله ضربان بی نظم قلب شه.

 

 

.

منبع :