استرس پرستاران | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: پرستارها با بیشترین حجم استرس مواجه هستن و بدیش اینه این استرس رو به اعضای خونواده انتقال میدن خانمای شاغل و مادران شاغل وظیفه سنگینی بر دوش دارن و کار اونا تاثیر زیادی بر چگونگی زندگی شون میگذاره و به فرزندان اونا می تونه ضربه های جور واجور روحی وارد کنه

مشاور عالی و معاون سازمان روانشناسی کشور گفت: مادران پرستاربیشترین اندازه استرس رو در محیط کار متحمل شده که اونو مستقیما به خونواده منتقل می کنن.

حاتمی مشاور عالی و معاون سازمان روانشناسی کشور در حاشیه همایش بین المللی مقاله محور سازمان و خونواده، از روی زور و اولویتا که صبح امروز در ساختمون استانداری برگزار شد، گفت: طبق آخرین پژوهشایی که از طرف سازمان نظام روانشناسی انجام شده مادران پرستار،معلم و زنان خونه دار بیشترین اندازه استرس رامتحمل شده و به طبع در محیط خونواده هم میدن.

ایشون در مورد طبقه بندی مشاغل از نظر اندازه استرس ادامه داد: شغل معلمان بر خلاف پرستاران دارای یه ریتم واحد و برنامه ریزی بهتریه و استرس کمتری به اون تعلق داره اگه مادران پرستار و خونه دار دارای استرسا و واکنشای مشابهی در رفتار اجتماعی هستن که از جمله اونا تنهایی اجتماعی و افسردگیه.

حاتمی اضافه کرد: استرسایی که در محیط کار واسه مادران شاغل پیش میاد مستقیما روی اعضای خونواده مخصوصا کودکان زیر ۶ سال تاثیر منفی میذاره که در آخر ناهنجاریای اجتماعی و پیش فعالی رو در انا به دنبال داره.

ایشون در مورد ناهنجاریایی که ریشه اونا از خونواده شکل میگیره اقرار داشت: طی چند سال گذشته بیشتر جرم و جنایتای انجام شده در سنین ۱۳ تا ۱۷ سالگی بوده.

مشاور عالی و معاون سازمان روانشناسی کشور گفت: وقتی که استرس به هر طریقی به بنیان خونواده نفوذ کنه رفتارهایی مثل وسواس، افسردگی و اضطراب رو به دنبال داشته و به صورت چرخشی بین افراد می چرخه.

حاتمی با اشاره به اینکه اولین اقدام واسه رفع استرس مراجعه به روانشناسه، اضافه کرد: امروزه روانشناسان از راه پرسشنامه و بررسی وضعیت روحی فرد اونو تحت درمان قرار میدن هم اینکه واسه کنترل این تنشا به ۲ سازمان وزارت بهداشت و آموزش و پرورش پیشنهاد شده تا ساعتای کاری مادران رو کاهش داده تا به کنترل استرس در اونا کمک کنه

باشگاه خبرنگاران جوون

منبع :