استرس و عوامل محیطی مهمترین فاکتور ناباروری در مردان | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: پژوهشا نشون میده استرس، شرایط محیط و روش زندگی در ناباروری مردان تاثیر مستقیم داره.

دکتر مصطفی حمدیه در مورد اثر استرس در ناباروری مردان، اظهارداشت: تولید اسپرم، تولید تخمک، سیکل قاعدگی در خانوما، بسیار تحت اثر استرس قرار میگیره و خانمایی که دارای استرس هستن بیشتر مواقع دچارعادت ما هانهای نا منظم می شن.

این روانپزشک اضافه کرد: ثابت شده در مردان هم به این صورته و همونطور که عوامل استرس زا در زنان موجب مشکل می شه در مردان هم در ناباروری اثر گذاربوده و تولید اسپرم و تعداد اسپرم وقتی تحت اثر استرس قرار میگیره باعث ناباروری شده و در این کنگره تلاش شده بیشتر به ناباروری مردان از نگاه استرس پرداخت.

ایشون گفت: در اولین کنگره ناباروری مردان، پانلی در مورد بیماریای سیستمیک مثل دیابت، قلب و عروق، بیماریای روانی و افسردگی و اضطراب ارائه خواهد شدکه در ناباروری موثر هستن.

حمدیه ادامه داد: هم اینکه ثابت شده استرس و اضطراب و عوامل محیطی در مردان بر روابط زناشویی اثر گذاره و باعث کاهش اسپرم می شه و بعضی از مردانی که در برابر استرس روانی قرار می گیرن نابارور هستن.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سبک زندگی، تغذیه مناسب، آب و هوا، شکلای جور واجور استرس های روانی که روزانه با اونا مواجه هستیم و در برابر شکلای جور واجور و اقسام اونا قرار داریم، باید در روبرو شدن با اونا مدیریت خوبی داشته باشیم تا درصد ناباروری در مردان رو کاهش بدیم.

حمدیه اضافه کرد: بعضی از بیماران روانی که مریضی اونا حاده این آدما به خاطر عوامل ژنتیک خیلی راحت مریضی خود رو از راه ژن به نسل بعدی منتقل می کنن و نزدیک به ۵۰ درصد هم ممکنه مریضی خود رو به بچه هاشون منتقل کنن و از دید بهداشت روانی اگه مزدوج شدن حدالامکان نباید بچه دار شن و باید حتما قبل از ازدواج مشاوره داشته باشن تا در صورت بچه دار شدن کودکی با کمترین آسیب متولد شه.

ایشون گفت: بدیش اینه جامعه اصلا پیشنهادای بهداشتی و روانی رو جدی نمی گیره و فرهنگ سازی نشده و خونواده ها به خیال اینکه اگه ازدواج انجام بشه با بچه دار شدن مشکل حل می شه مبادرت به این کار می کنن اگه ژن خراب رو منتقل کرده و کودکی با مشکلات روانی متولد می شه که این به ضرر خونواده و جامعه س.

نهمین کنگره تازه های باروری و ناباروری و اولین کنگره ناباروری مردان از ٢۶ تا ٢٨ آبان ۹۵ در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شه.

منبع :