استرس و ریزش مو ارتباطی دارند؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

استرس و ریزش مو ارتباطی دارن؟

اگه موهای شما کم پشت شده و همیشه می ریزه، شاید دنبال راه حل این مشکل می گردید. در واقع به دنبال این هستین که ریزش موی شما به دلیل استرسه یا ارثیه؟ غذاها موثره یا مشکلات هورمونی؟ در این مطلب اطلاعاتی رو درباره بعضی شکلای جور واجور ریزش مو میگیم.

ریزش موی طبیعی

 

– طول عمر تار مو: متوسط طول عمر یه تار مو ۴.۵ سال در نظر گرفته شده. پس از اون تار مو میفته و ظرف شش ماه، تار موی دیگری در جای تار موی قبلی شروع رشد می کنه.

 

– روش زندگی: چگونگی شستشو موها، چگونگی خشک کردن اونا و البته شونِه زدن موها همه می تونن دلیل ریزش مو در شما باشن.

 

افزایش سن: بعد از سن ۳۰ سالگی (و بعضی وقتا قبل از اون)، ریزش موی شدید در مردان و زنان شروع می شه. با اینکه سرعت این ریزش مو در مردان سریع تره.

 

ریزش موی وراثتی

مردم می گن که ریزش موی وراثتی با ریزش موی عادی فرق داره و وقتی موهاشون به دلایل ارثی می ریزه، دیگه تار مویی به جای اون در نمیاد. حقیقت اون هستش که خیلی از موهای ریخته شده بعد یه مدت دوباره رشد می کنن که به دلیل اینکه تعداد تار موهای جدید نسبت به تار موهای اولیه کمتره، فرد به مرور کم مو می شه. ریزش موی ارثی با عوامل زیادی در ارتباطه، مثل:

زنائی که به دلیل مشکلات هورمونی و یا درمانای هومونی خاص، سطح تستوسترون (هورمون مردونه) خونشون زیاد می شه، استعداد بیشتری واسه ریزش مو و طاسی دارن

– جنسیت: طاسی ارثی در مردان شایع تر از زنونه. دلیل این اون هستش که ژنای طاسی در کروموزومای جنسی آدم نهفته ان. ژن طاسی در کروموزوم جنسی X هست. همونطور که میدونید کروموزومای جنسی در زنان XX و در مردان XYه. از اونجایی که مردان دارای یه کروموزوم X ان، وجود ژن خراب طاسی در اون شک نداشته باشین فرد رو دچار ریزش موی وراثتی می کنه، در حالی که زنان به دلیل داشتن دو کروموزوم XX ، واسه طاس شدن نیاز به دو ژن خراب دارن. از این رو، اگه یه کروموزوم X دارای ژن طاسی باشه، سلامت کروموزوم X دیگه می تونه با ریزش مو در زنان مقابله کنه.

 

– سن: با ۳۰ ساله شدن، یه چهارم مردان دچار ریزش مو و بعضی وقتا طاسی می شن. با ۶۰ ساله شدن، دو مرد از ۳ مرد شروع به طاس شدن کرده و یا به طور کامل طاس می شه.

 

– هورمونا: الگوهای طاسی با هورمون جنسی تستوسترون یا هورمون مردونه در رابطه هستن. زنائی که به دلیل مشکلات هورمونی و یا درمانای هومونی خاص، سطح تستوسترون خونشون زیاد می شه، استعداد بیشتری واسه ریزش مو و طاسی دارن. این می تونه دلیل دیگری واسه گسترش بالاتر طاسی در مردان باشه.

 

استرس و ریزش مو

ممکنه شنیده باشین که استرس باعث ریزش مو می شه. استرس جسمی و یا روحی، مخصوصا استرسای شدید و حمله ای مثل صدمات و جراحیا، مریضی و ..  می تونه به دو نوع ریزش مو منجر شه:

 

۱- در نوع شایع تر ریزش مو به وجود اومده به وسیله استرس، رشد موها متوقف شده و واسه یه مدت به جای موهای ریخته شده، مویی رشد نمی کنه. از این رو ۲ تا ۳ ماه بعد فرد شدیدا کم مو به نظر می رسه. طبیعتا این وضعیت با تاثیر بر روحیه فرد، اونو دچار استرس بیشتر می کنه.

از این رو استرس می تونه باعث توقف رشد مو و ریزش مو شه. اگه حملات استرس تخفیف یابد، این ریزش مو طی مدت ۶ تا ۹ ماه برطرف می شه.

 

۲- در نوع دیگری از ریزش موی به وجود اومده به وسیله استرس، گلبولای سفید خون به فولیکولای مو حمله می کنن. در این نوع ریزش مو، معمولا موها به طور منظم می ریزن (سکه ای). گسترش و شدت پیدا کردن استرس و ریزش مو می تونه به ریزش مو در تموم سطح سر، و حتی در موارد شدید در تموم سطح بدن منجر شه. در این نوع ریزش مو، رشد موها به مرور شروع می شه، ولی شک نداشته باشین درمانای پزشکی نیاز هستش.

 

۳- وسواس کندن موها (تریکوتیلومانیا): تمایل شدید و احساس غیر قابل کنترل که فرد رو به کندن موهای سر، ابروها، مژها و کلا تموم قسمتای بدن مجبور می کنه. این کار می تونه راه حلی واسه مقابله با استرس، عصبانیت، افسردگی، خستگی، فشارهای عصبی، تنهایی و یا ناامیدی باشه.

اگه فکر می کنین موهای شما کم پشت می شه، و یا فکر می کنین ریزش موی غیر عادی دارین و نگران طاس شدن هستین، مخصوصا اگه سنتون کمتر از ۲۰ ساله، به شما پیشنهاد می کنیم که با مراجعه به دکتر متخصص موضوع رو بررسی کنین

بقیه عواملی که منتهی به ریزش مو می شن، عبارتند از:

– مریضی

– تغییرات هورمونی

– بارداری

– زایمون

– مصرف قرصای ضد بارداری

– عادات عصبی

شیمی درمانی

 

اگه فکر می کنین موهای شما کم پشت می شه، و یا فکر می کنین ریزش موی غیر عادی دارین و نگران طاس شدن هستین، مخصوصا اگه سنتون کمتر از ۲۰ ساله، به شما پیشنهاد می کنیم که با مراجعه به دکتر متخصص موضوع رو بررسی کنین. اگه فکر می کنین این وسط، استرس متهم ردیف اوله، یادتون نره که تغییرات در سبک زندگی می تونه اولین اقدام درمانی اثر داشته باشه.

 

استرس و سفیدی موها

می گن که استرس می تونه باعث سفید شدن موها شه. اما این صحت داره؟

 

بعضی تحقیقات آسیبای پیشگیری ناپذیر DNA  سلولا رو که نقش مهمی در سفید شدن و رشد مو دارن، به وجود اومده به وسیله حملات استرس دونسته ان.

 

البته بعضی تحقیقات نظر بر اون دارن که استرس طولانی با تسریع روند پیری ، باعث سفید شدن زودتر موها می شه.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت