استرس و بیماری های پوستی | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

بین استرس، سیستم عصبی مرکزی، سیستم ایمنی بدن و پوست یه کارکرد بسیار پیچیده ارتباطی هست. در استرسای طولانی معمولا سیستم دفاعی بدن سرکوب می شه. از طرف دیگه استرس باعث کاهش سرعت درمون زخم ها در سطح پوست هم می شه. پس استرسا چه به صورت زیاد و چه به صورت طولانی می تونن باعث شدید شدن بیماریای موجود پوستی و یا علامت دار شدن اونا گردند.

مشاهدات نشون داده که استرس می تونه باعث ایجاد مریضی و یا شدید شدن علائم پسوریازیس شه. از طرف دیگه استرس می تونه باعث شعله ور شدن و شدید شدن علائم بیماریایی مثل جوش، درماتیت سبورئیک، لک و پیس (برص)، ریزش موی سکه ای، زونا، تب خال، کهیر و آنژیوادم، پمفیگوس، تعریق زیادتر از اندازه، کیستا و زگیلای پوستی شه. از طرف دیگه استرس با کارکرد کاهش سطح ایمنی بدن منتهی به افزایش استعداد دچار شدن به شکلای جور واجور بیماریای عفونی در پوست مثل عفونتای قارچی سطحی و عفونتای باکتریال می شه.

تحقیقات حیوونی نشون داده که استرس با کارکرد مشکل در کارکرد سلولای لنفوسیت و سلولای NK می تونه زمینه ایجاد سرطانای پوستی مثل سرطان سلول بازال رو جفت و جور کنه. استرس هم اینکه با کارکرد تخریب کارکرد سلولای فیبروبلاست پوستی می تونه منتهی به افزایش چین و چروک پوستی و تسریع روند پیری پوست شه. پس به خاطر پیشگیری از بیماریای پوستی و واسه داشتن پوستی سرحال و سالم پیشنهاد می شه از روشای کنترل استرس در زندگی روزمره استفاده شه وگرنه با مراجعه به دکتر از درمانای لازم استفاده شه.

جمع آوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع: سایت رسمی دکتر عباس انتظاری

منبع : parsi1.com