استرس و افسردگی؛ ۲ دشمن قلب | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: مشکلات روانی مانند استرس و افسردگی از جمله علل بروز بیماریای قلبی و سکته قلبی هستن.

با حفظ آرامش و دوری از استرس، به سلامت قلب و عروق خود کمک کنین.

مریضیای قلبی عروقی دلیل اصلی مرگ در خیلی از کشورهاست که عوامل خطرساز رفتاری دلیل این مشکله.

عوامل خطرساز رفتاری مثل سیگار کشیدن، پرخوری، بی تحرکی و فشارهای روانی کوتاه مدت یا بلندمدت باعث بروز این مشکل می شه که باید مداخلات پیشگیرانه ابتدایی واسه حذف این عوامل انجام گیرد.

مشکلات روانی اکثراً به صورت مشکلات یا مشکلات همراه در مبتلایان به مریضیای قلبی و عروقی اتفاق می افته.
افسردگی، اضطراب، مشکلات شناختی، مشکلات اضطرابی و مشکلات خلقی در خیلی از این بیماران دیده می شه.
حمله های قلبی به وسیله دستگاه عصبی خودکار عمیقاً به دلیل استرسای هیجانی مثل اندوه، ترس یا خشم شدید به وجود میاد؛ پس تعجبی نداره که بالا بودن سطح علائم اضطرابی خطر حمله قلبی رو زیاد کنه.
در واقع اگه اضطراب دارین بیشتر به مریضیای قلبی گرفتار میشین.
 
محققان اعلام کردن، افسردگی، اضطراب، و پریشونی روحی خطر مرگ ومیر، مخصوصا مرگ و میر به وجود اومده به وسیله مریضیای قلبی- عروقی رو زیاد می کنه.
اعصاب روده ای به حالات هیجانی حساسیت داره. مشکلات اضطرابی می تونن تغییرات فیزیولوژیک در دستگاه اعصاب روده ای ایجاد کنن که نتیجه اون مشکل در دفعه.
بیشتر از یه سوم زنان قبل از یه حمله قلبی زودرس دچار اضطراب بدون دلیل می شن و در بعضی موارد حمله های قلبی به حمله های اضطرابی شباهت داره.
افراد سیگاری ۲۴ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری گرفتار به مریضیای قلبی می شن.
مصرف سیگار بر اندازه کلسترول خون هم موثره و وقتی که کلسترول خون زیاد می شه، انسداد رگ ها بیشتر و اندازه اکسیژن کمتر می شه.
رابطه استرس و مریضیای قلبی
بعضی وقتا بررسی رابطه بین استرس و مریضیای قلبی عروقی سخته اینجا این سوال پیش میاد که یه مشکل خلق وخوی رفتاری در کاره؟
استرس باعث افزایش فشارخون می شه و می تونه حمله قلبی رو بسازه. واقعا دو عامل خطرناک واسه قلب هست.
عوامل خطر قابل تغییر مانند افزایش کلسترول، چاقی، افزایش فشارخون، مصرف دخانیات، اندازه فعالیت بدنی و استرس زیاد که این مورد آخری می تونه باعث افزایش فشارخون و شدت ضربان قلب شه و در نتیجه کار قلب رو سخت تر کنه.
عوامل خطر غیر قابل تغییر مانند ارث، جنسیت (مردان بیشتر از زنان در برابر مریضیای قلبی هستن) سن و دیابت در بروز مریضیای قلبی تاثیردارن. رابطه بین استرس و مریضیای قلبی از مدتا قبل شناخته شده.
کلا پیشرفت تکنولوژی و زندگی مدرن امروزی موجب تغییراتی در روش زندگی و شرایط اجتماعی رو بسته به افزایش مشکلات استرسی و مریضیای قلبی – عروقی شده. پیشرفت تکنولوژی واسه تشخیص و درمان و هم اینکه تغییرات در فاکتورهای خطرناک مریضیای عروق کرونی می تونه مریضی و مرگ ومیر قلبی رو کم کنه.
مریضیای عروق کرونر با تظاهرات سندرم زیاد عروق هنوز دلیل اصلی مرگ در کشورای پیشرفته و در حال پیشرفت هم هستش. استرسای روانی علاوه بر اینکه یه عامل خطر واسه کرونره، می تونه موجب انفارکتوس زیاد، میوکارد، تاخیر در بهبود مریضی و مشکلات اون در طول درمان و نگهداری مریض شه.
کارکرد اثر استرس بر قلب
استرس حتی در افراد سالم می تونه موجب اسکمی قلب شه، ولی در بیماران با مشکلات عروق کرونر شدیدتره.
استرس به دو نوع تقسیم می شه:
۱- استرس فیزیکی
۲- سترس هیجانی
استرس فیزیکی: واسه آدمایی که مریضی کرونر قلبی دارن زیان آوره، چون فعالیتای فیزیکی شدید نیاز میوکارد رو به اکسیژن بیشتر کرده و قلب باید انرژی زیادی مصرف کنه.
پس این نوع استرس رو در بیماران قبلی استرس نوع بد به حساب می یارن، ولی در افراد با قلب طبیعی تمرینات بدنی و استرس فیزیکی به درد بخور و نوع خوب نامیده می شه؛ چون همونطور که میدونیم ورزش موجب کاهش کلسترول و تنظیم فشارخون و کاهش وزن می شه.
استرس هیجانی: بیشتر مردم عقیده دارن این نوع استرس واسه قلب زیان آوره. استرس زیاد موجب افزایش ترشح آدرنالین شده و غلظت اون در خون بالا میره و در نتیجه می تونه باعث لخته شدن خون شه که این یه عامل خطرناک واسه ایجاد حمله قلبیه…
استرس و حمله قلبی
استرس می تونه موجب هیجان، افزایش فشارخون، خستگی، افسردگی، سردرد میگرنی، مشکلات تنفسی و عضلانی، مسائل جنسی، اشکال در خواب و ضایعات جلدی شه ً افراد دچار استرس بدون زندگی همراه با شادی و نشاط هستن.
آرامش خود رو حفظ کنین
آدمایی که می تونن به سرعت با شرایط استرس زای زندگی سازگاری پیدا کنن، احتمال خطر سکته مغزی رو در خود کاهش میدن.
براین پایه میشه نتیجه گرفت ارتقای توانایی جواب دهی به استرس بر سلامت عروق تاثیر گذارد. آدمایی که در روبرو شدن با شرایط استرس بهتر رفتار می کنن به احتمال زیاد از راه زندگی مطلوب و سالم تری هم بهره مند هستن که این در جلوگیری از سکته مغزی نقش اساسی داره.
کنترل استرس خطر وقوع سکته مغزی رو تا ۲۵ درصد کم می کنه.
تاثیر استرس در بروز سکته قلبی
استرس علاوه بر این که یکی از عوامل ایجاد مریضی رگای خونرسان قلبه، بهبود مبتلایان به این مریضی رو هم به تاخیری میندازه و باعث شدید شدن مریضی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون می شه.
اضطراب عامل مرگ بیماران قلبی است. اضطراب دراز مدت واسه مبتلایان به بیماران قلبی کشنده س.
اضطراب شدید و دراز مدت احتمال بروز حمله قلبی به وجود اومده به وسیله اونو زیاد می کنه. یه وقتی که دکتر و خونواده مریض با ایشون هستن، تاثیر بسیاری در جلوگیری از اضطراب اون داره و یعنی دیگه هر چی مریض با خونواده و دکتر تعامل بیشتری داشته باشن، سلامتی اون پیشرفت پیدا میکنه و اضطراب کمتری داره. پس باید یادآوری کرد که رابطه مستقیمی بین زمان اضطراب و بروز سکته در افراد هست.
یه نکته مهم
رژیم غذایی و ورزش تنها راز سلامتی قلب و عروق نیستن. دلایل رو به رشد نشون میده که وضعیت روانی فرد هم در این دخالت داره.
با بررسی پیوندهای عمیق بین هیجانات و عواقب روحی و روانی و دستگاه قلب و عروق کارشناسان تنها شوکای یهویی نیستن که می تونه باعث مرگ شن، بلکه وضعیتای هیجانی طولانی (مانند فشارهای روحی، نگرانیا، دشمنیا و افسردگی) خساراتی به مراتب بیشتر از شوکای یهویی به بار می یارن.
در واقع ۵۰ درصد کسائی که دچار مشکلات قلبی می شن کلسترول بالا دارن خطر به وجود اومده به وسیله عوامل روانی اجتماعی کمتر از نشونه های سنتی مریضیای قلبی عروقی مانند چاقی مصرف سیگار و فشارخون بالاست.
افسردگی و مریضی قلبی
کسائی که حالات از روی دشمنی و افسردگی دارن، بیشتر از بقیه موقعیتا رو تنش زا تلقی می کنن و از این رو اندازه ترشح هورمونای استرس در این افراد بیشتره.
سیستم ایمنی با شدید شدن التهاب که در هر مرحله از مریضی قلبی بر شدت مشکلات اون اضافه می کنه، این وضعیت مانع می شه کسائی که دچار افسردگی و یا عصبانیت هستن، کمتر تمرینات ورزشی و رژیمای غذایی مناسب رو رعایت می کنن و بیشتر سیگار می کشن.
در این افراد هورمونای استرس کورتیزول و اپی نفرین بیشتر ترشح می شه و فشارخون و سطح قندخون زیاد می شه. در عین حال تغییرات شیمیایی خون باعث شدید شدن عکس العملای انعقادی می شه و اینا در کوتاه مدت نقش عملکردای دفاع رو اجرا می کنن و در دراز مدت باعث بالا رفتن فشارخون و قندخون می شن و در آخر به عروق آسیب می رسونن.

.

منبع :