استرس و اضطراب چه فرق هایی با یکدیگر دارند؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: فرق استرس و اضطراب

: استرس و اضطراب چه فرقایی با همدیگه دارن؟

در این مقاله، ۵ حالت رو بررسی می کنیم که در اونا فرق استرس با اضطراب احساس می شه.؛ اونقدر که بدونین واقعا استرس چیه و فرق استرس و اضطراب رو بدونین، می تونی با هر دوی اونا مقابله کنین.

مبتلایان به نگرانی طولانی به دلیل ایجاد عکس العمل استرسی دراز مدت در بدن شون در برابر بیماریای جور واجور قرار دارن. وقتی دچار استرس میشیم، بدن هورمونای استرس، یعنی کورتیزول و آدرنالین ترشح می کنه.

این هورمونای استرسِ شدید باعث می شن فشار خون تون زیاد شه، ضربان قلب تون بالا بره، و دیگه تغییرات روانی در بدن تون اتفاق بیفته که کم کم باعث کاهش طول عمرتون می شن. طی پژوهشی در بریتانیا در مورد استرس و مرگ ومیر، تحقیق گران به این نتیجه رسیدن استرس می تونه با ایجاد بیماریای قلبی و عروقی، سرطان، سکته قلبی و مغزی آدما رو در برابر خطرات مرگ ومیر بیش تری بذاره.

فرق استرس و اضراب : در مورد اندازه استرس تون همیشه دچار نگرانی هستین

احساسات شدیدی که همیشه واسه تون استرس زا هستن، احساسات فیزیولوژیکی که در بدن تون همیشه استرس ایجاد می کنن، یا افکاری که نمی تونین از ذهن تون پاک کنین؛ اگه استرس به یکی از نگرانیای زندگی تون تبدیل شده، به احتمال زیاد دچار مشکل اضطراب شدین.

فرق استرس و اضراب : به استرسای ناچیز زندگی تون زیادتر از اندازه عکس العمل نشون می دید

تحقیق گرانی که در مورد تفاوتای میان استرس و اضطراب مطالعه می کنن، استرس رو “ استرس زندگی ” می گن، چون این جور استرسای معمولی واکنشیه به ناراحتیای ناچیز و روزانه زندگی. مثلا، ریختن قهوه روی زمین وقتی که اول صبح می خواین از خونه خارج شید یه اتفاق استرس زای زندگیه.

اگه در لحظات تجربه استرسای ناچیزِ زندگی، مانند ریختن قهوه روی زمین جوری عکس العمل نشون بدین گویی دنیا به آخر رسیده، یه اتفاق کوچیک رو به دلیل بزرگی واسه ناراحتی تبدیل می کنین که می تونه کل روزتون رو خراب کنین. این الگوی فکری منفی واسه کسانیه که هنوز مدیریت مناسب استرس رو یاد نگرفته ان.

کسی که دچار مشکل اضطرابه قبل از اون که اصلا قهوه ای روی زمین بریزه، در مورد احتمال ریخته شدن قهوه روی زمین نگرانه، دیر به سر کارش می رسه، مورد تمسخر همکاران اش قرار میگیره و چیزای دیگه ای به جز اینا. ویژگی بیشتر کسائی که دچار مشکل اضطراب هستن، اینه که به شکل طولانی و همیشگی نگران ان.

فرق استرس و اضراب : باور دارین می تونین کاری انجام بدین که شرایط رو عوض کنه؟ آری یا نه؟

این که به فکر باشین می تونین در عکس العمل به یه اتفاق، کاری انجام بدین یا این که می تونین کنترل بر رفتار و زندگی تون رو باز یابید یا خیر یکی از تفاوتای بیشتر میان استرس و اضطرابه. شک نداشته باشین اون قدر قدرت دارین که بتونین تغییراتی مثبت بسازین، فارغ از این که اون چه اتفاق افتاده چقدر استرس زا باشه؛ و اگه در مورد خودتون اینجور اعتقادی داشته باشین، مثل این اتفاقات تنها می تونن واسه تون یه اتفاق استرس زای ناچیز در زندگی تون باشن؛ نه این که باعث اضطراب تون شن.

احساسِ از دست دادن کنترل، احساسی مثل این که زندگی چیزیه که هیچ اختیاری در موردش ندارین، نه چیزی که می تونین با افکار و رفتارتون کنترل اش رو به دست بگیرین، یکی دیگه از تفاوتای اصلی میان طرز فکر اضطرابی و استرسای عادیه.

تحقیق گرانی که در مورد این تفاوتا مطالعه می کنن، به این نتیجه رسیدن “ آنایی که احساس می کنن کنترل کمی بر اتفاقات محیط شون دارن، به احتمال زیاد در عکس العمل به تغییرات زندگی شون دچار علائم افسردگی و اضطراب می شن. ”

فرق استرس و اضراب : با احتمال خیلی کم نگرانیای تون برطرف می شه

وقتی نگرانی به بخش عادی زندگی تون تبدیل شه و ماه ّها ادامه یابد، به احتمال زیاد دچار مشکل اضطراب شدین. نگرانی طولانی واسه ۶ ماه یا بیشتر، یکی از معیارهای تشخیص مشکل اضطرابه.

فرق استرس و اضراب : زندگی تون به دلیل نگرانیای تون دچار تغییر شده

ایجاد تغییر در زندگی به دلیل وجود استرس یکی دیگه از تفاوتای میان استرس و اضطرابه. شکل این تغییرات به عوامل استرس زا در زندگی تون بستگی داره، ولی اگه به دلیل استرس از آدما، جاها و اتفاقا دوری می کنین، به احتمال زیاد به مشکل اضطراب گرفتار شدین.

وقتی ترسا، یا ترس از استرس دلیل اصلی دوری یا دوری از دوستی با دوستان تون و نبود مشارکت در کارای خاصی باشه که قبلا از اونا لذت می بردین، یا این که اگه متوجه شدین بهره وری تون در کار پایین اومده، به احتمال زیاد از مرحله استرس وارد مرحله اضطراب شدین.

انجمن اضطراب و افسردگی امریکا میگه: “ هر آدمی در طول زندگی هرزگاهی استرس و اضطراب رو تجربه می کنه. فرق میون این دو اینه که استرس پاسخی به یه تهدید تو یه موقعیت خاصه؛ ولی اضطراب عکس العمل به خودِ استرسه. ” اضطراب همون استرس مزمنه، در حالی که استرس یه جواب عادی به چیزای ناراحت کننده س. دوباره اینم بگیم، ما می تونیم با هر دوی اونا مقابله کنیم، فقط باید به درستی عکس العمل نشون بدیم؛ اونا رو قبول کنیم و طرز فکری مثبت داشته باشیم.

.

منبع :