استرس و اضطراب موجب ایجاد سرفه می شود | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: یه فوق تخصص بیماریای ریه گفت: عوامل روحی و روانی، استرس و اضطراب از جمله عواملی هستن که موجب ایجاد سرفه در فرد می شن.

: استرس و اضطراب موجب ایجاد سرفه می شه

به گزارش ایسنا، دکتر حشمت الله توکل اعلام کرد: در سرفه zwnj;هایی با اصل آلرژیک(حساسیتی) عامل ژنتیک نقش داره و آدمایی که ریه تحریک پذیر دارن، انگار آسم خوابیده دچار هستن که نشونه هایی مانند تنگی نفس و خس خس سینه نداره.
: در این افراد، دستگاه تنفس به واسطه بعضی عوامل شیمیایی یا بیولوژیکی تحریک شده و به دلیل این که سرفه یه ساختار دفاعی هستش، فرد دچار سرفه zwnj;های زیاد می شه.
این فوق تخصص مریضیای ریه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: در حساسیتایی که به صورت آب ریزش بینی، عطسه و خارش چشم ها ظاهر می شه، زمینه ژنتیک نقش موثرتری داره. البته این موضوع قطعیت نداره که اگه پدر یا مادر دچار حساسیت باشن، فرزندشون هم این حساسیت رو داره، ولی احتمال ابتلای این فرزندان به آلرژی در مقایسه با بقیه بیشتره.
توکل گفت: در مقابل عوامل شیمیایی، عوامل بیولوژیکی و ژنتیک که از عوامل ایجاد سرفه در افراد هستن، عوامل روحی و روانی، استرس و اضطراب هم به عنوان یکی دیگه از عوامل ایجاد سرفه هستن فرقش اینه که در این شرایط سرفه به واسطه هیچ گونه مریضی و مشکل جسمی ایجاد نمی شه، بلکه فرد به دلیل اضطراب به سرفه میفته.
ایشون اضافه کرد: در سرفه zwnj;های با منشاء استرس و اضطراب باید مطمئن شد که هیچ گونه زمینه ارگانیک و حساسیتی در این موضوع نقش نداره و واسه تشخیص حتما باید به دکتر متخصص مراجعه کرد.
این فوق تخصص مریضیای ریه گفت: سرفه zwnj;های با منشاء مسایل روحی و روانی معمولا به درمانای جور واجور جواب نمی دن و اگه فرد از مسایل تنش زا و استرس و اضطراب دوری کنه، سرفه zwnj;ها قطع می شن. در این جور سرفه zwnj;ها هیچ عامل مضر وارد دستگاه تنفسی فرد نشده، پس سرفه zwnj;ها معمولا آگاهانه رخ میدن ولی در وقتی هم می تونه غیرارادی و ناآگاهانه باشه.

منبع :