استرس و اضطراب دارید و دلتان مدام شور میزند؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

استرس و اضطراب دارین و دلتون همیشه شور میزنه؟

استرس و اضطراب یا دلشورهای زیاد شما رو کلافه کرده؟ نمی دونین به چه دلیل و چیجوری این تحفه عصر مدرن به سراغتون میاد و چیجوری می تونین از شرش خلاص شید؟ واسه مقابله با این مشکلات و افکار تکراری مزاحم باید دست به کار شین.

استرس و اضطراب اصل خیلی از مشکلات روحی و جسمیه که کمتر کسی این روزا از شر ان در امانه . واسه شناخت دلیل و راه چاره ادامه مطلب رو بخونین.

استرس و اضطراب چیه؟

زود نگران شدن رو روان پزشکان، اضطراب می گن. آدمایی که در مورد مسایل روزمره زندگی زود نگران می شن و همیشه درباره کارای عادی زندگی پیش بینی منفی دارن، آدمایی مضطرب هستن اما احساس اضطراب حتما عجیب نیس و حتی در مواردی دلیل افزایش کارایی افراد می شه. مثلا، بیشتر دانش آموزان و دانشجویان در ایام امتحان دچار اضطراب می شن و بهتر و بیشتر درس می خونن؛ یعنی نسبت به روزای عادی سال، توانایی بیشتری واسه درس خوندن پیدا می کنن، کمتر می خوابن و دیرتر خسته می شن؛ در حالی که آدمایی که اضطراب بیمارگونه دارن، با اینکه کمتر می خوابن و نگران درسشون هم هستن اما به دلیل شدت اضطراب دچار کاهش تمرکز می شن و افت کارکرد پیدا می کنن. این مقایسه در زمان امتحان هم صدق می کنه؛ یعنی افراد مضطرب با وجود اینکه درس رو بلد هستن، به دلیل شدت اضطراب نتیجه مطلوبی کسب نمی کنن.

 

دلیل استرس و اضطراب یا دلشوره تون چیه؟

اختلالای اضطرابی و افسردگی شایع ترین اختلالای اعصاب و روان در ایران هستن. شنیدن این خبر خیلی هم آدم رو به تعجب وانمی داره. خیلی از ما و دور و بریا مون گاه و بیگاه دچار اضطراب و دلشوره میشیم. اما اینجور اضطرابایی تا کجا طبیعی ان؟ این اضطرابا از کی نیازمند بررسیای روان پزشکی هستن؟ این پرسشا رو از دکتر مریم رسولیان، روان دکتر و استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، پرسیده ایم و نتیجه، گفتگویی شد که می خونین.

خانوم دکتر! در برخوردهایمان با دوستان و آشنایان، آدمایی رو می شناسیم که خیلی زود نگران می شن و در ذهنشون همیشه بدترین حالت ممکن رو تصور می کنن. اگه فرزندشون ۱۰ دقیقه دیرتر به خونه برسه، اونقدر دچار اضطراب می شن که انگار واقعا تصادف کرده. این رو میشه یه مشکل روانی دونست؟

بله؛ اضطراب  احساسی ناخوشایند و فراگیره که همه آدما اونو تجربه می کنن. وقتی اتفاق ناخوشایندی در زندگی فردی یا اجتماعی از افراد پیش میاد، اضطراب یه تجربه قابل انتظار و بهنجار هستش و یعنی حتما تجربه اضطراب یه تجربه بینظم نیس. اگه فردی بعد از فهمیدن اینکه گرفتار به یه مریضی صعب العلاج شده، اضطراب رو تجربه کنه؛ این یه عکس العمل بهنجار و انطباقیه اما اگه در برابر یه سرماخوردگی هم طوری مضطرب شه که انگار گرفتار به یه مریضی خیلی بد شده، این یه تجربه بیمارگونه س. دچار شدن به مریضی بدخیم یا وقوع حوادث بد در زندگی هر فردی محتمله.

 

 افراد مضطرب در زندگی به این احتمال اهمیت زیادی میدن و با روبه رو شدن با هر واقعه غیرقابل انتظار، ناخوشایندترین واقعه رو حدس میزنن. وقتی بچتون ۱۰ دقیقه دیرتر به منزل می رسه، اولین فکری که به ذهن شما به عنوان یه والد غیرمضطرب می رسه، اینه که راه شلوغ بوده یا بچتون سر راه رفته خرید یا با دوستش حرف می زنه یا چیزی مثل این؛ اما والدین مضطرب فکر می کنن که فرزندشون تصادف کرده یا دزدیده شده یا چیزی مثل این. این مقایسه نشون میده که رابطه مستقیمی بین افکار و احساسای افراد هست اما نمیشه به طور قطع گفت که احساس اضطراب فکر بد رو به دنبال داره یا فکر بد احساس اضطراب رو به همراه خود می آورد اما هر کدوم که باشه، غیرطبیعیه و واسه خود فرد و دور و بریا رو مخه.

 

سن عادی استرس و اضطراب

اضطراب و بیماریای اضطرابی در زنان و جوانان بیشتر دیده می شه. خانوما تجربه های هیجانی بیشتری دارن و مشکل اضطراب منتشر و فوبیا (ترس) در زنان بیشتر دیده می شه اما در مورد وسواس، گسترش اون بین زنان و مردان فرق بارزی نداره.

 

چقدر این حالت به تیپ شخصیتی افراد بستگی داره؟

بین تجربه اضطراب و ویژگیای شخصیتی افراد، رابطه تنگاتنگی هست. با اینکه بین شخصیت و مریضی باید تفکیک قایل شد، بعضی از تیپای شخصیتی مانند شخصیتای وسواسی، وابسته، اجتنابی یا مرزی، زمینه تجربه اضطراب رو بیشتر از بقیه شخصیتا دارن.

 

همه آدما به یه صورت اضطراب رو تجربه می کنن؟

نه! بعضی از افراد اضطراب  رو بیشتر به صورت نشونه های جسمی مانند تپش قلب، تعریق، لرزش، تکررادرار، اسهال، سوزش سردل یا احساس گیر کردن لقمه در گلو تجربه می کنن اما تو یه گروه دیگه، افکار اضطرابی و نگرانی فکری نشونه غالبه و یعنی، بعضی اضطراب  رو با علایم جسمی و بعضی با علایم روانی تجربه می کنن. اگه اضطراب گسترده بدون یه زمینه مشخص تجربه شه و نگرانی فرد در مورد مسایل روزمره زندگی و در بیشتر امور دیده شه، به اون اضطراب منتشرگفته می شه.

 اختلالای اضطرابی شامل این موارده: اضطراب منتشر، حمله ترس (پانیک)، ترس مرضی (فوبیا)، وسواس و مشکل استرس پس از حادثه (که بین مردم به نام موج انفجار رایجه). اگه اضطراب گسترده و نامحدود باشه، اضطراب منتشره. اگه نشونه های اضطرابی به صورت زیاد، شدید و دوره ای تجربه شه، حمله ترس نامیده می شه. فوبیا به تجربه اضطراب در روبرو شدن با یه موقعیت یا شی ء ترسناک می گن

. وسواس، افکار تکراری و مزاحمیه که در بیشتر موارد فرد واسه کاهش اضطراب به وجود اومده به وسیله این افکار مزاحم مجبور به انجام کارای تکراری می شه. مثلا فکر مزاحم یه نفر درباره اینکه بدنش نجسه، اونو مجبور می کنه که همیشه مبادرت به شست وشو کنه یا فکر میکنه که در شمردن پول یا بستن در اشتباه کرده و در نتیجه این کارا رو همیشه تکرار می کنه تا مطمئن شه. فرد وسواسی می دونه که افکارش غلطه اما وقتی فکر به ذهنش خطور می کنه قادر به ندیده گرفتن فکرش نیس. در بیشتر موارد فرق افراد وسواسی با افراد بهنجار در اینه که افراد بهنجار هم افکاری مشابه افراد وسواسی به فکرشون می رسه اما فکر سریع از ذهنشون عبور می کنه و اونا بر اون متمرکز نمی شن.

 

مرز اضطراب و وسواس فکری کجاس؟

افکار اضطرابی، زمینه زیادی دارن و به یه موضوع خاص اختصاص ندارن اما معمولا وسواس به یه فکر یا رفتار خاص محدود می شه؛ مانند شست وشو، شمردن و افکار مزاحم مشخص. یعنی هر فرد وسواسی اضطراب هم داره اما هر فرد اضطرابی وسواس نداره.

 

کی باید نگران این رفتارها باشیم؟

وقتی این رفتارها واسه فرد یا دور و بریا دلیل آزار و محدودیت شه، مشکل هستش و نیاز به دخالت دارویی یا روان درمانی داره.

 

میشه این رفتار رو اصلاح کرد؟

مانند همه اختلالای دیگه، این مشکل هم درمان دارویی و روان درمانی داره که بسته به نوع تشخیص روا ن دکتر بر مبنای ویژگیای شخصیتی یا تشخیص نوع مشکل، نوع درمان مشخص می شه و درمانا بیشتر از ۵۰ درصد موثر هستن. این بهبودی تاثیر بسیار واضحی بر کیفیت زندگی فرد و دور و بریا اون داره و کاهش اضطراب، حتی به اندازه ۱۰ درصد هم در کیفیت زندگی اثر مثبتی داره.

این مطلب به درد بخور بود ؟


استرس و اضطراب دارین و دلتون همیشه شور میزنه؟

۵/۵

۱

منبع : سلامت /ن