استرس هم قند خون را بالا می برد | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

بدیش اینه گسترش دیابت مخصوصا دیابت نوع ۲ طی دهه گذشته افزایش زیادی پیدا کرده.

تحقیقات گذشته نشون داده بود که روش زندگی ناسالم، مثل تغذیه ناصحیح و نبود جنب و جوش بدنی، از راه بروز چاقی باعث افزایش استعداد دچار شدن به مریضی دیابت نوع ۲ می شه.

با اینکه چاقی کلا باعث افزایش خطر دچار شدن به دیابت می شه، ولی اهمیت چاقی شکمی، در این مورد بیشتره.

طی سالای گذشته توجه زیادی به نقش چاقی در دچار شدن به دیابت نوع ۲ انجام شده، ولی محققان می گن که استرس ممکنه نقشی مثل چاقی، در افزایش خطر دچار شدن به دیابت در جمعیت با خطر بالا داشته باشه.

در مطالعه ای که تازگیا روی ۶۲ زن آمریکایی – آفریقایی غیردیابتی سالم انجام شد، حجم چربی شکمی اندازه گیری شد.

علاوه بر اون از افراد مورد مطالعه تست آزمایش عکس العمل به استرس به عمل اومد و اندازه گیری قند و اندازه آدرنالین خون در عکس العمل به استرس هم انجام شد.

استرس ممکنه نقشی مثل چاقی، در افزایش خطر دچار شدن به دیابت در جمعیت با خطر بالا داشته باشه.

همونجوریکه میدونیم اندازه قند خون زیادتر از اندازه طبیعی در حالت ناشتا، به عنوان یه عامل خطر اساسی در بروز دیابت و هم بیماریای قلبی و عروقی شناخته شده.

یافته های این مطالعه نشون داد که زنان با تجمع زیادتر از اندازه بافت چربی در ناحیه شکم، دارای اندازه بالای آدرنالین خون و قند خون بالا موقع تست استرس و هم در حالت ناشتا بودن.

از طرف دیگه یافته های این مطالعه نشون دهنده اون بود که در نقطه مقابل، زنان با چربی شکمی کم و سطح استرس زیاد و هم زنان با چربی شکمی زیاد و استرس کم، سطح قند خون طبیعی داشتن.

تئوری که در مورد نقش استرس در افزایش خطر دچار شدن به دیابت میشه مطرح کرد، اون هستش که افزایش سطح خونی هورمون آدرنالین در جواب به استرس، باعث تحریک شکسته شدن چربی و ایجاد اسید چرب آزاد می شه.

اسیدهای چرب آزاد با گلوکز در سطح سلولی به عنوان سوخت بدن رقابت می کنن که نتیجه اون پیروزی اسیدهای چرب و بالا رفتن گلوکز (قند) خونه، البته این که چقدر استرس در بروز دیابت موثر هستش، تحقیقات بیشتری رو می خواد.

نکته عملی:

زندگی شهرنشینی که همراه با تغذیه ناسالم و نبود جنب و جوش بدنیه، باعث گسترش چاقی و مخصوصا چاقی شکمی شده که اینا از عوامل خطر اصلی در ابتلای به دیابت نوع ۲ هستن.

علاوه بر این استرس زیاد، مخصوصا در افراد گرفتار به چاقی شکمی، استعداد ابتلای به دیابت رو بیشتر از قبل می کنه، پس توجه به کنترل و کاهش استرس به همراه کاهش چاقی شکمی می تونه نقش اساسی در پیشگیری از بروز دیابت در افراد با خطر بالای دچار شدن به دیابت داشته باشه.

دکتر حمیدرضا فرشچی- متخصص تغذیه

جام جم آنلاین

منبع : tebyan.net