استرس های بلندمدت احتمال بروز سکته قلبی را افزایش می دهد | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment
: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۰۴

: استرسای بلندمدت احتمال بروز سکته قلبی رو زیاد می کنه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به نقش استرس در بروز سکته قلبی در بیماران قلبی – عروقی اشاره کرد و گفت:تحقیقات نشون میده استرسای بلندمدت تقریبا ۲۰ درصد احتمال سکته قلبی در آدمایی که زمینه مریضی قلبی دارن رو زیاد می کنه. 

به گزارش ایرنا، این مطالعه علمی با عنوان بررسی اثرات استرسای زیاد زندگی در حمله های قلبی در شهر اصفهان انجام شده.در این مطالعه اثرات استرسا در حدود ۲۵۰ مریض قلبی به مدت یکسال پیگیری شد و همه وقایع زیاد زندگی (۴۸ ساعت قبل از حمله قلبی) و استرسای طولانی زندگی (یکسال قبل از حمله قلبی) ثبت و بررسی شد.

 

ایشون اضافه کرد: هرچند در عمل تماشاگر بروز سکته های قلبی در زمان استرسای زیاد، مانند درگیریای خانوادگی، شنیدن اخبار بد و حتی هیجان بازی فوتبال هستیم اما این مطالعه نشون داده که احتمال بیشتر این حملات در بستر زندگیای پر استرس و پر تنش مانند مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فشارهای شغلی، اتفاق میفته.

 

روح افزا گفت: به غیر از استرس ، عوامل منفی روانشناختی دیگه مانند اضطراب، افسردگی، عصبانیت، خشونت و بدبینی هم می تونن فرد گرفتار به مریضی قلبی رو به سمت سکته قلبی جهت بدن.

 

این روانپزشک به نقش عوامل مثبت روانشناختی کم کننده سکته قلبی در این بیماران اشاره کرد و گفت: عواملی مانند خوشبینی، امید به زندگی،داشتن حمایتای اجتماعی و به کار گیری روشای درست مقابله با استرس در کاهش سکته قلبی در این افراد بسیار نقش دارن.

 

ایشون اضافه کرد: داشتن پشتیبانی اجتماعی دلیل کاهش ۳ برابری بروز حملات زیاد قلبی شده و استفاده هر چی بیشتر از روشای درست مقابله با استرس مثل گرفتن مشاوره از متخصصین و افراد با تجربه، کنترل وضعیت و روشای آروم سازی تا حدود ۴ برابر کاهش 

 

روح افزا ادامه داد: دوری از استرسای و به کار بردن روشای درست مقابله با استرسا دلیل کاهش بروز خیلی از بیماریا می شه چون که استرس در ایجاد ، شدید شدن یا تاخیر در درمان ۸۵ درصد بیماریا دخالت داره و متولیان امر باید با اقدامات لازم مقدار استرس رو در جامعه کم کنن تا تماشاگر کاهش بار بیماریا باشیم.

 

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه