استرس ناشی از بیکاری | سبب تشدید ناباروری مردان می شود | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

: استرس به وجود اومده به وسیله بیکاری، دلیل شدید شدن ناباروری مردان می شه

محققان علوم پزشکی در دانشکده سلامت عمومی دانشگاه «راتگرز» و دانشکده سلامت عمومی میل من دانشگاه «کلمبیا» می گن یافته های تحقیقات نوین اونا نشون میده استرس به وجود اومده به وسیله بیکاری دلیل شدید شدن ناباروری در مردان می شه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، قبل از این معلوم گشته بود که استرس باعث کاهش اسپرما و مایعات دستگاه تناسلی مردان و در نتیجه بروز ناباروری در اونا می شه .

تحقیقات نوین این کارشناسان نشون میده با طولانی شدن بیکاری و افزایش استرس به وجود اومده به وسیله اون، ناباروری در مردان شدید شدن می شه.

دکتر پام فکتور لیتواک، محقق ارشد این مطالعه میگه: تعداد اسپرما در مردانی که استرس زیادی رو تحمل می کنن کم شده که این اسپرما هم بیشتر ناقص بوده یا دارای مشکل جنب و جوش هستن.

ایشون اضافه کرد: این ضعفه در آخر منتهی به بروز مشکلات مربوط به ناباروری در مردان می شه.

کارشناسان در این تحقیق ۱۹۳ مرد سنین ۳۸ تا ۴۹سال رو حد فاصل سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ میلادی مورد مطالعه قرار دادن و ضمن نمونه گیری اسپرم، از اونا خواستن به پرسشهایی در مورد استرس و کار جواب بدن که یافته های این مطالعه نشون داد استرسای کاری به شکل ذهنی و عینی بر کیفیت اسپرم ها تاثیر میذاره.

با اینکه یافته های نشون میده که نوع محیط کار تاثیری بر کیفیت اسپرما نداره اما محققان می گن که استرسای محیط کاری می تونه بر سلامت جنسی مردان تاثیر منفی برجای گذارد.

در واقع یافتهاشون نشون میده بیکاری خطر ناباروری مردان رو زیاد می کنه.

«ترسا جانویچ» از دیگر محققان حاضر در این مطالعه اضافه کرد: استرس از زمانای قدیم به عنوان عامل موثر در به خطر انداختن سلامت آدم شناخته می شه اما این مطالعه نشون داد حتی وضعیت اجتماعی مردان هم می تونه سلامت جنسی مردان رو به خطر بندازن.

یافته های این مطالعه در نشریه پزشکی Fertility and Serility منتشر شده.

در ۴۰ درصد از ناباروری زن و شوهر آمریکایی، مردان عامل اصلی به حساب رفته و مشکل در سیستم تناسلی و کیفیت و ناهنجاریای اسپرماشون باعث ناباروری اونا می شه.

تولید اندازه کم اسپرم واسه بارورسازی تخمک و نبود جنب و جوش لازم اسپرما از جمله ناهنجاریای اسپرم در مردان حساب می شه.

محققان به درستی دلیل اثر استرس روی اسپرما رو نمی دونن ولی اونا فکر می کنن استرس باعث ترشح هورمونای استروئیدی می شه که روی متابولیسم کربوهیدراتا، چربیا و پروتئینا اثر گذاشته و از این رو سطح هورمون تستوسترون و تولید اسپرم به طور زیادی کم میشه.

از طرف دیگه، استرس با وارد آوردن آسیب به رادیکالای آزاد غیر خنثی یه جور استرس فیزیولوژیک در بدن بوجود میاره که با کیفیت و قدرت باروری اسپرما در ارتباطه.

.

منبع : pezeshk.us